Turystyka i zarządzanie dziedzictwem
Studia na kierunku Turystyka i zarządzanie dziedzictwem kształcą specjalistów dla ważnej gałęzi gospodarki, jaką jest turystyka i zarządzanie kulturą.
Celem kształcenia jest zapoznanie studenta z wiedzą ogólną z zakresu szeroko rozumianych nauk humanistycznych oraz wiedzą specjalistyczną w obszarze oferowanych specjalności:
Specjalność Turystyka historyczna - przedmioty specjalnościowe ukierunkowane są na praktyczną wiedzę i umiejętności z zakresu branży turystycznej i pokrewnych
Specjalność Zarządzanie dziedzictwem materialnym i niematerialnym - przedmioty specjalnościowe ukierunkowane są na praktyczną wiedzę i umiejętności z zakresu branży zarządzania szeroko rozumianą kulturą i dziedzictwem kulturowym i historycznym
Specjalność Kultury Azji - ma na celu przybliżenie specyfiki rynku azjatyckiego w obszarze możliwości dla branży turystycznej lub zarządzania dziedzictwem kulturowym.
Studia na kierunku Turystyka i zarządzanie dziedzictwem mają zaznajomić przyszłych absolwentów z mechanizmami historycznymi, kulturowymi i cywilizacyjnymi, przedstawienie szerokiego spektrum wytworów ludzkiej aktywności ale i bogactw środowiska naturalnego oraz wpojenie im poczucia odpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.
Absolwent zostanie przygotowany do odnalezienia się w jednej z najprężniej rozwijających się gałęzi gospodarki jakim jest turystyka i zarządzanie kulturą, między innymi także poprzez prowadzone w ramach studiów praktyki i staże (możliwe zarówno w Polsce jak i poza jej granicami).
Dla kogo studia na kierunku turystyka i zarządzanie dziedzictwem
To propozycja dla osób ciekawych świata, otwartych, komunikatywnych, lubiących podróże, kontakt z człowiekiem, wrażliwych na kulturę, sztukę, rozumiejących wagę dziedzictwa narodowego.
Program kształcenia na kierunku turystyka i zarządzanie dziedzictwem
Studia przybliżają zagadnienia związane bezpośrednio z zarządzaniem i ochroną dziedzictwa kulturowego i naturalnego, z aspektami kulturowymi, prawnymi, politycznymi, religijnymi, organizacyjnymi, społecznymi, przy jednoczesnym zapoznaniu przyszłego absolwenta z ogólną wiedzą humanistyczną.
Student zdobędzie także specjalistyczną wiedzą z obszaru turystyki, zarządzania firmą turystyczną lub kulturową, promocji, promocja dziedzictwa kulturowego, marketingu w kulturze i turystyce, specyfiki rynku azjatyckiego, kultur Azji, itp.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku turystyka i zarządzanie dziedzictwem
Przy naborze na studia decydować będzie ocena na dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia w przeliczeniu na punkty.
Punkty naliczone będą zgodnie z poniższym schematem:
ocena liczba punktów
bardzo dobry z wyróżnieniem = 16 pkt.
bardzo dobry = 14 pkt.
dobry plus = 12 pkt.
dobry = 10 pkt.
dostateczny plus = 8 pkt.
dostateczny = 6 pkt.
Perspektywy pracy po kierunku turystyka i zarządzanie dziedzictwem
Potencjalne miejsca zatrudnienia to szeroko rozumiana branża turystyczna i związana z kulturą.