Analityka z diagnostyką molekularną
W związku z rozwojem społeczno-gospodarczym istnieje konieczność ciągłego kontrolowania znanych i poszukiwania nowych czynników zagrażających zdrowiu publicznemu i środowisku przyrodniczemu. Niezbędny jest więc rozwój i doskonalenie technik analityczno-diagnostycznych oraz kształcenie kadry mającej wiedzę i umiejętności w zakresie nowoczesnej analityki i diagnostyki.
Studia na kierunku analityka z diagnostyką molekularną kształcą specjalistów o umiejętnościach pozwalających na przeprowadzenie precyzyjnych analiz materiału biologicznego, w tym: klinicznego, pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, żywności oraz próbek środowiskowych.
Absolwenci kierunku analityka z diagnostyką molekularną zdobędą wiedzę z zakresu biologii, chemii i nauk pokrewnych oraz umiejętności z zakresu nowoczesnych metod i technik analityczno-diagnostycznych, w tym molekularnych, mikrobiologicznych, biochemicznych i instrumentalnych.
Zajęcia prowadzone są w trybie stacjonarnym, trwają 6 semestrów i kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata.
Dla kogo studia na kierunku analityka z diagnostyką molekularną
Na kierunku Analityka z diagnostyką molekularną idealnie odnajdą się osoby sumienne i precyzyjne, dociekliwe, lubiące nauki matematyczne i przyrodnicze.
Program kształcenia na kierunku analityka z diagnostyką molekularną
Na zajęciach słuchacz Analityki z diagnostyką molekularną zapozna się z terminologią analityczną i diagnostyczną, czynnikami środowiska wpływającymi na przebieg procesów życiowych i ich zaburzeniami. Dodatkowo pozna techniki analiz DNA, RNA i białek, a także sposób monitorowania chorób i czynników zagrażających zdrowiu publicznemu i środowisku.
Wybrane przedmioty toku studiów:
- biologia molekularna
- cytologia z histologią
- anatomia i fizjologia człowieka
- techniki badawczo pomiarowe w ochronie środowiska
- wprowadzenie do analityki
- mikrobiologia
- fizyka z biofizyką
- genetyka
- toksykologia
- biochemia
- instrumentalne metody badawcze
- fizjologia roślin
- botanika lekarska
- diagnostyka biochemiczna
- immunologia
- hematologia
- farmakognozja
- bioinformatyka
- epigenetyka.
Studia na mają charakter praktyczny.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku analityka z diagnostyką molekularną
Rekrutacja odbywa się w oparciu o wyniki uzyskane na maturze z przedmiotów wskazanych przez uczelnię.
Najczęściej kandydaci wybierają dwa wybrane spośród:
- biologii
- chemii
- fizyki
- informatyki
- języka obcego nowożytnego
- matematyki.
Zawsze należy sprawdzić szczegółowe wymogi kwalifikacyjne w serwisach rekrutacyjnych uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku analityka z diagnostyką molekularną
Absolwenci kierunku analityka z diagnostyką molekularną będą kompetentni do prowadzenia analiz w laboratoriach: biotechnologicznych, medycznych, weterynaryjnych, środowiskowych, przemysłowych oraz innych wykonujących analizy żywności, kosmetyków, farmaceutyków, pestycydów.
Opinie o kierunku analityka z diagnostyką molekularną
Zawód analityka laboratoryjnego bądź diagnosty jest często niedoceniany w procesie diagnostyki i leczenia z prostego powodu - lekarzy widzimy, zaś sztabu osób pracujących nad wynikami badań już nie. Co gorsza, płaca po studiach nie należy do wysokich albo chociaż satysfakcjonujących, ale ciężką pracą można osiągnąć sukces finansowy np. zakładając własną działalność bądź znajdując zatrudnienie w prywatnych klinikach.
Jeżeli jesteś zainteresowany studiami na powyższy kierunku to zachęcam do lektury: https://biotechnologia.pl/biotechnologia/okiem-mlodego-diagnosty-czyli-o-realiach-absolwentow-analityki-medycznej-i-kondycji-diagnostyki-laboratoryjnej,18135.