Biżuteria
Studia na kierunku Biżuteria powstały w odpowiedzi na potrzeby osób chcących zdobyć wysokie kwalifikacje wzornicze i artystyczne w dziedzinie projektowania biżuterii.
Program studiów został tak przygotowany, by wypracować doskonałe zaplecze w postaci specjalistów i bazy warsztatowo-technicznej, służące przygotowaniu studentów do wykonywania zawodu.
Celem studiów jest kształcenie projektantów o wysokich kwalifikacjach, rozumiejących procesy i uwarunkowania dotyczące wzornictwa, zdolnych do podejmowania działań projektowych i indywidualnej działalności twórczej w obszarze, biżuterii artystycznej.
W trakcie studiów nauczysz się podstaw projektowania biżuterii, projektowania form złotniczych oraz weźmiesz udział w warsztatach z realizacji biżuterii i technik emalierskich.
Studia realizowane są w systemie I i II stopnia. Kończą się egzaminem magisterskim.
Słuchacze mają możliwość uczenia się warsztatu od uznanych profesjonalistów, takich jak: profesor nadzwyczajny Andrzej Boss czy profesor Andrzej Szadkowski.
Dla kogo studia na kierunku biżuteria
To propozycja dla tych osób, które widzą swoja przyszłość w branży jubilerskiej, biżuteryjnej. Kandydatów kreatywnych, o wysokiej wrażliwości artystycznej, precyzyjnych, dokładnych, o predyspozycjach manualnych.
Program kształcenia na kierunku biżuteria
W programie kształcenia znajdą się m.in.:
- historia sztuki nowoczesnej
- analiza dzieła projektowego
- aktualia sztuki
- malarstwo
- rysunek
- rzeźba
- kompozycja
- biżuteria
- formy złotnicze
- emalie
- komputerowe wspomaganie projektowania
- technologia szkła i ceramiki
- małe formy rzeźbiarskie
- historia biżuterii.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku biżuteria
Rekrutacja obejmuje trzy etapy:
- rozmowa kwalifikacyjna z kandydatem
- przegląd prac kandydata/teczka (prace malarskie, rysunkowe, studyjne, niekoniecznie biżuteria)
- egzamin praktyczny - zadanie projektowe (wykonanie formy przestrzennej, będącej odpowiedzią na zadany problem).
Perspektywy pracy po kierunku biżuteria
Absolwenci pracują w:
- pracowniach projektowych
- firmach zajmujących się projektowaniem biżuterii i dodatków modowych
- wytwórniach akcesoriów, oprawek okularowych.
Opinie o kierunku biżuteria
- Zawód jubilera marzył mi się od bardzo długiego czasu. Po maturze szukałam, szukałam i szukałam... Wtedy wyższe uczelnie, na których znajdowały się kierunki związane z projektowaniem biżuterii, nie były tak popularne jak obecnie. Przyznam, że trudno mi było wówczas znaleźć informacje na ten temat. Natomiast dzisiaj nie jest to żaden problem. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce google słowa-klucze: "studia jubilerskie" i od razu pojawia się kilka opcji. Pierwszy link, który sprawdzam, odnosi się do Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Uczelnia ta znana jest jako wylęgarnia talentów, ponieważ jej absolwentami zostało kilku znanych i cenionych artystów".