Chemia budowlana
Chemia budowlana to międzyuczelniany kierunek prowadzony przez Politechnikę Łódzką, Akademię Górniczo-Hutniczą oraz Politechnikę Gdańską. Studia realizowane są przez Wydział Chemiczny PG, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH oraz Wydział Chemiczny PŁ. Kształcenie odbywa się w formie stacjonarnej, na poziomie studiów pierwszego stopnia. Każda uczelnia przyjmie taką samą liczbę studentów. Nadzór nad organizacją i przebiegiem kształcenia sprawuje Rada Programowa, składająca się z przedstawicieli poszczególnych uczelni oraz przemysłu.
Studenci Chemii budowlanej kształcić się będą w uczelni macierzystej przez pierwsze cztery semestry według jednakowych planów i programów studiów. Semestr V i VI realizowane będą na dwóch pozostałych, partnerskich uczelniach (po jednym semestrze na każdej z nich). Na ostatni, VII semestr studenci wrócą do swojej macierzystej uczelni.
Dyplom ukończenia studiów będzie wydawany przez uczelnię, która rekrutowała studenta. W suplemencie dyplomu będzie zamieszczona informacja: „Międzyuczelniany unikatowy kierunek studiów chemia budowlana realizowany wspólnie przez Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej”.
Absolwent kierunku Chemia budowlana będzie znał technologie wytwarzania, przetwórstwa i metody modyfikacji materiałów ceramicznych, polimerowych, metalicznych i kompozytowych, stosowanych w przemyśle budowlanym oraz technologie wytwarzania i recyklingu wyrobów gotowych.
Po ukończeniu tego kierunku absolwent będzie potrafił projektować i dobierać materiały do różnych zastosowań oraz będzie posiadał wiedzę z zakresu metod ich badania, atestacji i certyfikacji wyrobów. Będzie również przygotowywany do obsługi specjalistycznego oprogramowania i komputerowych baz danych.
Dla kogo studia na kierunku chemia budowlana
Inżynierskie studia przewidziane są dla osób o umysłach ścisłych, predyspozycjach technicznych, planujących związać swoją przyszłość zawodową z branżą budowlaną.
Program kształcenia na kierunku chemia budowlana
Przykładowe przemioty w programie studiów:
- chemia nieorganiczna
- chemia ogólna
- termodynamika techniczna
- nauka o materiałach
- chemia analityczna
- materiały budowlane i instalacje
- zarządzanie jakością i produkcją chemiczną
- automatyka i pomiar wielkości fizykochemicznych
- maszynoznawstwo i wytrzymałość materiałów
- analiza cyklu życia wyrobów budowlanych
- monitoring i analityka zanieczyszczeń środowiska
- fizyka budowli
- techniki separacji
- budownictwo ogólne
- chemia krzemianów
- technologia spoiw gipsowych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku chemia budowlana
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych z:
- matematyki
- języka obcego
- fizyki
- chemii
- biologii
- informatyki.
Należy sprawdzać, które konkretnie przedmioty punktowane są na wybranej uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku chemia budowlana
Absolwenci znajdą zatrudnienie w:
- firmach zajmujących się produkcją betonu towarowego
- laboratoriach budowlanych
- koncernach produkujących domieszki do materiałów budowlanych
- przedsiębiorstwach przetwórstwa materiałów ceramicznych, polimerowych, metalicznych i kompozytowych, stosowanych w przemyśle budowlanym
- firmach projektowych
- działach kontroli jakości.
Mogą pracować na stanowiskach, technologów, inżynierów produktu, analityków i kontrolerów jakości oraz doradców klienta w firmach zajmujących się produkcją materiałów budowlanych, dodatków oraz wyrobów gotowych stosowanych przez przemysł budowlany.
Opinie o kierunku chemia budowlana
Specjaliści z zakres nowych technologii i materiałów budowlanych poszukiwani są na rynku pracy. Ukończenie studiów na kierunku Chemia budowlana jest szansą na karierę w kilku obszarach, jak choćby komponowanie i analiza materiałów chemii budowlanej, przetwórstwo, projektowanie oraz atestacja i certyfikacja wyrobów gotowych.