Ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju
Studia na kierunku Ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju obejmują najnowszą wiedzę techniczną związaną z zasobami środowiska.
Studenci poznają metody opracowywania i stosowania technologii nisko- i bezodpadowych, możliwości wykorzystywania bezemisyjnych źródeł energii, wprowadzania innowacyjnych materiałów i technologii do procesów produkcyjnych oraz wdrażania zasad gospodarki cyrkulacyjnej.
Po trzecim semestrze studiów można wybrać jeden z bloków specjalizacyjnych:
- analityka środowiskowa
- urządzenia, sieci, instalacje.
Dla kogo studia na kierunku ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju
Ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju to kierunek szczególnie polecany osobom, które swoją karierę zawodową chcą związać z rozwijaniem nowych, przyjaznych dla środowiska technologii (ekotechnologii) i wdrażaniem ich w przemyśle i gospodarce komunalnej.
Program kształcenia na kierunku ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju
Program studiów obejmuje zagadnienia techniczne, środowiskowe, prawne i społeczne. Oprócz treści podstawowych znajdą się tematy związane m.in. z eko- i nanotechnologiami, nowoczesnymi materiałami, energią odnawialną, odnową wody, emisją gazów cieplarnianych, odzyskiem materiałów, sztuczną inteligencją, a także innowacyjnymi modelami biznesowymi.
W programie zajęć dominują laboratoria umożliwiające zdobycie nie tylko wiedzy, ale również umiejętności praktycznych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju
Podczas rekrutacji punktowane są:
- matematyka
oraz jeden przedmiot wybrany spośród:
- fizyka/fizyka i astronomia
- chemia
- biologia
- geografia.
Perspektywy pracy po kierunku ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju
Absolwenci Ekotechnologii dla zrównoważonego rozwoju mogą pracować przykładowo w:
- działach ochrony środowiska
- działach zajmujących się monitoringiem środowiska, zaopatrzeniem zakładu w wodę, wykorzystaniem energii, gospodarką odpadami i ściekami, ochroną powietrza
- zakładach gospodarki komunalnej zajmujących się większością usług komunalnych (woda, ścieki, odpady, ochrona i monitoring środowiska, ochrona powietrza)
- administracji różnych szczebli zajmujących się zagadnieniami środowiskowymi
- w formie własnej działalności biznesowej w formie małej firmy lub start-upu, gdzie będą mogli realizować swoje autorskie idee i pomysły;
- krajowych i zagranicznych organizacjach pozarządowych, fundacjach i stowarzyszeniach zajmujących się zagadnieniami związanymi ze zrównoważonym rozwojem społeczeństw.
Opinie o kierunku ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju
Zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu ekotechnologii w Polsce i na świecie jest coraz większe. Szczególnie cenni będą absolwenci uczelni technicznych umiejący wykorzystywać nowoczesne narzędzia informatyczne, także te bazujące na sztucznej inteligencji (AI), rozumiejący znaczenie nowych modeli biznesowych (np. start-upów) oraz dysponujący aktualną wiedzą na tematy prawne, społeczne i ekonomiczne związane z nowymi technologiami.