Jakiego kierunku szukasz?
Gospodarka turystyczna
Gospodarka turystyczna to jeden z najbardziej rozwijających się dziedzin gospodarki. Są to wszystkie środki, które umożliwiają zrealizowanie potrzeb turystów: informacja turystyczna, udostępnianie walorów turystycznych, zakwaterowanie, wyżywienie, transport i inne czynniki odpowiadające za rozwój rynku turystycznego.
Student kierunku gospodarka turystyczna zdobywa wiedzę i umiejętności ukierunkowane na kompetencje menedżera biznesu turystycznego. Poznaje podstawowe elementy przedsiębiorstwa oraz jego organizacji wewnętrznej. Zaznajamia się z systemami informatycznymi stosowanymi w turystyce. Uczy się jak kreować oferty turystyczne oraz jak je promować.
Studia umożliwiają poznanie roli hotelarstwa i gastronomii w gospodarce narodowej. Podczas zajęć dydaktycznych studenci uczą się oceniać walory środowiska przyrodniczego i kulturowego, diagnozować i projektować skuteczne zarządzanie marketingowe oraz wykorzystywać transport w usługach turystycznych. Poznają pojęcia związane z mechanizmami rozwoju turystyki w kraju i na świecie, a także przepisy regulujące podejmowanie działalności w sektorach turystycznych.
W trakcie studiów należy odbyć praktyki zawodowe. Można je podejmować między innymi w instytucjach działających na rzecz rozwoju turystyki, samorządach lokalnych w zakresie animacji i organizacji turystyki, biurach turystycznych, hotelach, restauracjach. Studia mają na celu wykształcenie pracowników turystyki, hotelarstwa i gastronomii.
Specjalności oferowane na gospodarce turystycznej:
- zarządzanie w kulturze, sztuce i turystyce kulturowej
- ekonomika usług turystycznych
- organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem turystycznym
- lokalna i regionalna gospodarka turystyczna
- zagospodarowanie turystyczne kraju
- międzynarodowy rynek turystyczny
- prawno - ekonomiczne aspekty rozwoju turystyki
- polityka turystyczna w Polsce i UE
- doradztwo turystyczne
- badania ruchu turystycznego w Polsce i na świecie
- prezentacje i wystąpienia publiczne w biznesie
- symulacja biznesowa (gra decyzyjna)
Perspektywy pracy po ukończeniu tego kierunku studiów
Po ukończeniu kierunku gospodarka turystyczna można podjąć pracę w przedsiębiorstwach świadczących usługi turystyczne, organach administracji rządowej i samorządowej, organizacjach społecznych, stowarzyszeniach i instytucjach upowszechniania turystyki. Można też założyć własną działalność w branży turystycznej, np. biuro podróży, hotel, lokal gastronomiczny.
Studia kształcą kadry specjalistyczne, doradcze, czy menedżerskie w firmach w Polsce lub za granicą. Gospodarka turystyczna przygotowuje studentów także do pracy przy promocji miast i regionów oraz w jednostkach zajmujących się informacją i obsługą turystyczną.
Jakie uczelnie oferują kierunek Gospodarka turystyczna
- analityka gospodarcza
- dziennikarstwo i komunikacja społeczna
- ekonomia
- finanse i rachunkowość
- finanse i zarządzanie w ochronie zdrowia
- gospodarka i zarządzanie publiczne
- gospodarka przestrzenna
- gospodarka turystyczna
- informatyka
- informatyka i ekonometria
- logistyka
- międzynarodowe stosunki gospodarcze
- zarządzanie