Inżynieria precyzyjna w produkcji rolno-spożywczej
Inżynieria precyzyjna w produkcji rolno-spożywczej to kierunek drugiego stopnia, pozwalający na zdobycie profesjonalnej wiedzy z zakresu inżynierii systemów oraz zaawansowanych technik projektowania, modelowania i optymalizacji procesów wykorzystywanych w technologiach produkcji rolniczej i przetwórstwie rolno-spożywczym.
Dla kogo studia na kierunku inżynieria precyzyjna w produkcji rolno-spożywczej
To kierunek dla osób z zacięciem inżynierskim, chcących znaleźć zatrudnienie w szeroko pojętej branży produkcji i przetwórstwa żywności.
Program kształcenia na kierunku inżynieria precyzyjna w produkcji rolno-spożywczej
Studenci kierunku nabywają umiejętność wykorzystywania systemów satelitarnych i zaawansowanych technik pomiarowych w sterowaniu produkcją i eksploatacją maszyn wykorzystywanych w branży rolno-spożywczej. Dowiadują się, jak gospodarować energią, zasobami i produktami ubocznymi w produkcji rolno-spożywczej. Poznają podstawy innowacyjności oraz zarządzania jakością i bezpieczeństwem produktów.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku inżynieria precyzyjna w produkcji rolno-spożywczej
Kierunki, których ukończenie upoważnia do podjęcia studiów drugiego stopnia na kierunku inżynieria precyzyjna w produkcji rolno-spożywczej to:
- bioinżynieria produkcji żywności
- edukacja techniczno-informatyczna
- energetyka
- inżynieria bezpieczeństwa
- inżynieria chemiczna i procesowa
- inżynieria przetwórstwa żywności
- inżynieria środowiska
- leśnictwo
- mechanika i budowa maszyn
- mechatronika
- ochrona środowiska
- ogrodnictwo
- rolnictwo
- technika rolnicza i leśna
- technologia żywności i żywienie człowieka
- zarządzanie i inżynieria produkcji
- zootechnika.
Perspektywy pracy po kierunku inżynieria precyzyjna w produkcji rolno-spożywczej
Studia na kierunku inżynieria precyzyjna w produkcji rolno-spożywczej kształcą specjalistów, którzy mogą podejmować pracę w:
- przedsiębiorstwach usługowych oraz produkcyjnych branży rolno-spożywczej
- jednostkach projektowych i doradczych.
Mówiąc precyzyjniej: absolwentów kierunku mogą zatrudnić zakłady przetwórstwa spożywczego, zakłady produkcji maszyn i urządzeń dla przemysłu spożywczego lub rolnictwa, firmy zajmujące się projektowaniem i dostarczaniem technologii dla przemysłu spożywczego, ośrodki doradztwa i usług na rzecz rolnictwa czy gospodarstwa wielkotowarowe.