Kultura Wschodu Starożytnego
Studia na kierunku Orientalistyka - kultura Wschodu Starożytnego koncentrują się na badaniach kultury piśmiennej Bliskiego Wschodu, cywilizacji sumeryjskiej, babilońskiej, asyryjskiej i hetyckiej. Cywilizacje te pozostawiły po sobie setki tysięcy glinianych tabliczek, na których zapisano pierwsze w historii ludzkości dzieła literackie, historyczne, naukowe, ale też pierwsze dokumenty prawne, listy i rachunki.
Studia poświęcone są pozyskaniu umiejętności tłumaczenia, analizowania i badania tego typu źródeł historycznych.
O przyjęcie na pierwszy rok studiów mogą ubiegać się osoby z tytułem licencjata, magistra, inżyniera lub równorzędnym wszystkich kierunków humanistycznych i niehumanistycznych. Są to studia stacjonarne II stopnia.
Dla kogo studia na kierunku kultura Wschodu Starożytnego
Studia adresowane są do humanistów, pasjonatów historii, interesujących się kulturą i religią Wschodu Starożytnego.
Program kształcenia na kierunku kultura Wschodu Starożytnego
W programie studiów znajdziemy takie przedmioty jak:
- konwersatorium orientalistyczne
- english Texts about Asia and Africa
- przedmiot specjalizacyjny: Kultura Wschodu Starożytnego
- teksty źródłowe (akadyjskie lub hetyckie)
- wiedza o języku hebrajskim biblijnym (np. językoznawstwo, literaturoznawstwo, historia, filozofia, nauki o kulturze i religii)
- nauka języka hebrajskiego biblijnego
- nauka Języków Azji Mniejszej
- lektorat języka greckiego starożytnego.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku kultura Wschodu Starożytnego
Postępowanie kwalifikacyjne dla kandydatów posiadających dyplom ukończenia studiów I stopnia na kierunku orientalistyka, filologia orientalna oraz kulturoznawstwo specjalność: asyriologia i hetytologia odbywa się w oparciu o ocenę na dyplomie i średnią z całego okresu studiów.
W przypadku kandydatów posiadających dyplom ukończenia innych kierunków w postępowaniu kwalifikacyjnym pod uwagę będą brane są: ocena na dyplomie oraz ocena z egzaminu ustnego z języka z akadyjskiego i sumeryjskiego lub języka akadyjskiego i hetyckiego.
Perspektywy pracy po kierunku kultura Wschodu Starożytnego
Absolwenci tego kierunku stanowią, wąską elitarną grupę specjalistów z zakresu tłumaczenia, analizowania i badania źródeł historycznych jakimi są teksty zapisane pismem klinowym.
Znajdują zatrudnienie w instytucjach upowszechniania kultury, muzeach, placówkach naukowych.
Opinie o kierunku kultura Wschodu Starożytnego
Osoby zainteresowane tym kierunkiem, które chcą się przyjrzeć studiom od strony praktycznej oraz poznać opinie studentów powinny zajrzeć na stronę:
https://crac.uw.edu.pl/pl/ oraz odwiedzić stronę studenckiego koła naukowego działającego przy Zakładzie Wschodu Starożytnego na FB.