Matematyka i statystyka
Absolwenci kierunku Matematyka i statystyka zdobędą umiejętności, które są potrzebne przy ubieganiu się o atrakcyjna pracę w takich dziedzinach, jak: analiza danych (ogólniej, tzw. Data Science), finanse, ubezpieczenia, doradztwo inwestycyjne, technologie informacyjne i badania naukowe.
Studia licencjackie na kierunku Matematyka i statystyka wyposażają swoich absolwentów w szerokie kompetencje w zakresie matematyki i statystyki, zarówno teoretyczne jak i praktyczne. Koncentrują się one wokół dwóch szerokich obszarów wiedzy, które są niezmiernie ważne w zastosowaniach matematycznych: rachunek prawdopodobieństwa i procesy stochastyczne oraz statystyka matematyczna i analiza danych.
Specjalności oferowane na kierunku Matematyka i statystyka:
- matematyka
- statystyka i analiza danych.
Dla kogo studia na kierunku matematyka i statystyka
To studia dla kandydatów o ponadprzeciętnych zdolnościach matematycznych, umysłach ścisłych, analitycznych, dla których świat liczb i algorytmów nie jest obcy.
Program kształcenia na kierunku matematyka i statystyka
W programie studiów znalazły się przedmioty, na których studenci uczą się przeprowadzać rozumowania matematyczne z klarowną identyfikacją założeń i wniosków, wykonywać złożone obliczenia, stosować modele matematyczne i statystyczne potrzebne do matematycznych i statystycznych zastosowań, stosować narzędzia informatyczne do rozwiązywania problemów matematycznych i statystycznych, przeprowadzać statystyczną analizę danych statystycznych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku matematyka i statystyka
Zasady rekrutacji należy sprawdzać na stronie internetowej uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku matematyka i statystyka
Potencjalnymi pracodawcami absolwentów są:
- banki,
- firmy ubezpieczeniowe,
- firmy konsultingowe,
- firmy zajmujące się technologiami informacyjnymi,
- firmy produkcyjne,
- szkoły wyższe,
- administracja publiczna.
Opinie o kierunku matematyka i statystyka
Królowa nauk znajduje zastosowanie w wielu praktycznych dziedzinach życia. Pomimo zaawansowanych technologii informatycznych, matematycy to doskonali analitycy danych, których wiedzy i umiejętności nie zastąpią maszyny.