Mechatronika w Białymstoku
Mechatronika – studia w Białymstoku
Studenci kierunku uczą się projektowania, wytwarzania oraz wykorzystania nowoczesnych urządzeń mechanicznych. Poznają m.in. techniki modelowania CAD, projektowania układów elektronicznych i programowania sterowników PLC w praktyce inżynierskiej, zasady rozwiązywania interdyscyplinarnych problemów technicznych i organizacyjnych z wykorzystaniem metod i technik komputerowych.
Studia dostępne są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Mechatronika – specjalności
W ramach studiów pierwszego stopnia realizowane są specjalności:
- projektowanie i sterowanie mikromaszyn
- konstrukcje inteligentne.
Na drugim stopniu można wybrać:
- inteligentne systemy produkcyjne
- systemy komputerowe w mechatronice.
Czym zajmuje się mechatronik?
Do zadań osoby pracującej w tym zawodzie może należeć projektowanie inteligentnych systemów oraz rozwiązań przemysłowych i usługowych, tworzenie maszyn i urządzeń integrujących mechanikę, elektronikę i oprogramowanie, dobór komponentów, takich jak czujniki, siłowniki, silniki i układy sterowania.
Mechatronik wdraża rozwiązania automatyzujące procesy produkcyjne w celu zwiększenia wydajności i jakości, łączy podsystemy w jeden spójny układ działający automatycznie.
Zajmuje się opracowywaniem nowych technologii oraz rozwiązań opartych na zaawansowanych systemach mechatronicznych.
Mechatronika – przedmioty na studiach
W programie nauczania znajdą się m.in.: wprowadzenie do mechatroniki, rysunek techniczny, materiały konstrukcyjne, mechanika ogólna, podstawy elektrotechniki i elektroniki sygnały pomiarowe i sterujące, programowanie strukturalne, wytrzymałość materiałów, programowanie obiektowe, układy napędów w mechatronice, podstawy konstrukcji maszyn, metrologia i systemy pomiarowe, wprowadzenie do robotyki, projektowanie mechatroniczne, techniki wytwarzania, automatyzacja i robotyzacja procesów, mikroprocesorowe układy sterujące.
Mechatronika – rekrutacja w Białymstoku
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych uzyskanych z matematyki, języka obcego oraz do wyboru: fizyki, chemii, informatyki lub biologii.
Jeśli chcesz sprawdzić szczegółowe zasady rekrutacji na Mechatronikę w innych uczelniach, odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Mechatronika – praca po studiach
Mechatronicy pracują w:
- przedsiębiorstwach produkcyjnych
- stacjach badawczych
- laboratoriach.
Czy warto studiować Mechatronikę?
Mechatronik odgrywa kluczową rolę w rozwoju nowoczesnych urządzeń, takich jak roboty przemysłowe, systemy automatyzacji czy maszyny produkcyjne. To zawód przyszłości, który otwiera drzwi do pracy w wielu nowoczesnych branżach. Zapotrzebowanie na specjalistów stale rośnie w związku z postępującą automatyzacją i cyfryzacją przemysłu.
Mechatronika – opinie
„Jeżeli chodzi o polecenie Mechatroniki, to myślę, że odnajdą się tu młodzi ludzie, którzy mają zainteresowania techniczne i w przyszłości chcieliby pracować jako konstruktorzy, programiści sterowników, projektanci układów wykonawczych w maszynach i urządzeniach. Polecam Mechatronikę wszystkim osobom, które czują dryg w kierunku mechaniki, elektroniki i informatyki, ale jeszcze nie mogą się zdecydować, która z tych dyscyplin jest im bliższa. Uważam, że to bardzo dobry kierunek.” Dr inż. Paweł Dzienis, Politechnika Białostocka
***
Poznaj również inne kierunki o podobnej tematyce:
Mechatronics of vehicles and construction machinery
Zobacz kierunki studiów technicznych
Więcej o studiach technicznych
Fot. Freepik