Międzykierunkowe studia ekonomiczno-menedżerskie
Międzykierunkowe studia ekonomiczno-menedżerskie to specjalność realizowana w ramach kierunku Ekonomia.
Wykształcenie uzyskane po ukończeniu studiów umożliwia pracę na stanowiskach przeznaczonych dla ekonomistów i menedżerów oraz zawodów pokrewnych w każdym sektorze i dziale gospodarki, w tym również na skuteczne prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
Cechą wyróżniającą absolwentów Międzykierunkowych Studiów Ekonomiczno-Menedżerskich jest posiadanie umiejętności i wiedzy z zakresu zarządzania organizacją oraz rachunku ekonomicznego.
Dla kogo studia na kierunku międzykierunkowe studia ekonomiczno-menedżerskie
Studia są propozycją dla osób dynamicznych, kontaktowych, kreatywnych, nie bojących się podejmowania decyzji, posiadających cechy przywódcze.
Program kształcenia na kierunku międzykierunkowe studia ekonomiczno-menedżerskie
Program pozwala uzyskać zaawansowane umiejętności analityczne, z bogatym warsztatem z zakresu zarządzania.
W toku kształcenia studenci poznają między innymi: rozbudowaną mikro- i makroekonomię, w tym także makroekonomię w aspekcie międzynarodowym oraz zaawansowane umiejętności analityczne, związane z przedmiotami narzędziowymi - matematycznymi, statystycznymi i ekonometrycznymi w stopniu znacznie przekraczającym umiejętności nabywane w trakcie zwykłych studiów z zarządzania. Uczą się zastosowań analizy ekonomicznej i uzyskują praktyczne umiejętności z dziedzin przydatnych w przyszłej pracy zawodowej, m.in. z wybranych programów informatycznych, finansów oraz różnych dziedzin zarządzania.
Program kształcenia zawiera treści, dzięki którym absolwenci tego kierunku potrafią:
- analizować projekty ekonomiczne (finansowe i rzeczowe) i badać działalność podmiotów gospodarczych zarówno pod kątem realizowania wewnętrznych celów tych organizacji (zarządzanie strategiczne czy operacyjne – np. projektami inwestycyjnymi), jak i z punktu widzenia wpływu tych podmiotów na funkcjonowanie sektorów, branż i całej gospodarki,
- dobierać odpowiednie metody analizy problemów łączące perspektywę zarządczą i ekonomiczną, wyciągać na ich podstawie wnioski oraz prezentować wyniki analiz w różnych formach,
- zbierać i opracowywać materiały potrzebne do tworzenia strategii przedsiębiorstwa (zarówno długofalowych, jak i doraźnych), a także dokonywać ich wdrożenia oraz ekonomicznej oceny wykonalności, efektów, skuteczności, a także kosztów i korzyści,
- pisać wysoce wyspecjalizowane raporty, analizy i ekspertyzy na temat procesów zachodzących w przedsiębiorstwie i jego otoczeniu w oparciu o synergicznie działające wiedzę i umiejętności z zakresu ekonomii i zarządzania,
- samodzielnie doskonalić wiedzę i kwalifikację, podejmując studia II stopnia w najbardziej wymagających uczelniach krajowych i zagranicznych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku międzykierunkowe studia ekonomiczno-menedżerskie
Zasady rekrutacji należy sprawdzać na stronie internetowej uczelni realizującej studia na kierunku.
Perspektywy pracy po kierunku międzykierunkowe studia ekonomiczno-menedżerskie
Dużym atutem absolwenta tych studiów jest posiadanie dobrego przygotowania do pełnienia funkcji kierowniczych w organizacjach różnego typu (w tym w przedsiębiorstwach prywatnych) dzięki umiejętnościom interpretacji i oceny zjawisk zachodzących w gospodarce, dokonywania wszechstronnych analiz ekonomicznych oraz pracy z zespołami ludzi. Kończąc studia I stopnia absolwenci MSEMen wiedzą, jak funkcjonuje gospodarka, rozumieją jej mechanizmy i potrafią tę wiedzę wykorzystać w różnych zastosowaniach praktycznych.
Ukończenie kierunku możliwia absolwentom wybór wielu zawodów cechujących się różnym poziomem samodzielności decyzji, poczynając od stanowisk analitycznych, aż po decydujące w przedsiębiorstwach funkcje menedżersko-kierownicze.
Opinie o kierunku międzykierunkowe studia ekonomiczno-menedżerskie
Międzykierunkowe Studia Ekonomiczno-Menedżerskie to unikalny program, który pozwala na zdobycie szerokiej wiedzy jednocześnie z zakresu ekonomii oraz zarządzania.