Militarioznawstwo
To studia, o których z pewnością marzy niejeden dorastający chłopak. Militarioznawstwo stanowi propozycję dla tych, którzy studiowanie widzą głównie jako możliwość realizacji własnych pasji i zainteresowań.
Program studiów jest w całości zbudowany wokół zagadnień związanych z historią wojen i wojskowości. Kształcenie na kierunku militarioznawstwo ma służyć przekazaniu studentom wiedzy, umiejętności i kompetencji, dających możliwość orientacji w pełnym spectrum zagadnień związanych z przeszłością militarną (to założenie wyraźnie odróżniające ten kierunek od bezpieczeństwa narodowego czy wojskoznawstwa). Kształcenie na kierunku militarioznawstwo koncentruje się na przekazywaniu wszechstronnej wiedzy na temat przeszłości i dziedzictwa militarnego, połączonej z umiejętnościami jej promocji i popularyzacji.
Program studiów militarioznawstwa zakłada kształcenie w zakresie szeroko rozumianej historii militarnej i kierunków badań historyczno-wojskowych, takich jak historia wojen, historia wojska, historia sztuki wojennej, historia uzbrojenia i techniki wojskowej, historia myśli wojskowej oraz ich nauk pomocniczych, np. socjologii wojska, falerystyki, heraldyki itp. Program uwzględnia także obszary wiedzy związane z zachowaniem dziedzictwa przeszłości militarnej oraz form promocji wiedzy o nim w społeczeństwie.
Kierunek oferuje dwie specjalności:
- popularyzacja wiedzy o militariach (w ramach której studenci będą mogli uzyskać wiedzę oraz umiejętności niezbędne do tworzenia, redagowania i edycji szerokiego katalogu tekstów o charakterze naukowym i popularnonaukowym)
- animacja odtwórstwa historycznego (w ramach której studenci otrzymają wiedzę i umiejętności potrzebne do realizacji wszelkich przedsięwzięć popularyzatorskich związanych z rekonstrukcją przeszłości militarnej).
Dla kogo studia na kierunku militarioznawstwo
Militarioznawstwo to studia odpowiednie dla pasjonatów historii i wojskowości. Kierunkiem powinni zainteresować się ci, dla których ważniejsze od dochodowego zawodu jest zgłębianie własnych zainteresowań i pasji.
Program kształcenia na kierunku militarioznawstwo
Przykładowe przedmioty realizowane w ramach kierunku Militarioznawstwo:
- uzbrojenie i technika wojskowa
- strategia w wojnach morskich
- organizacja armii
- wojsko a gospodarka
- wojna i wojskowość do upadku Imperium Rzymskiego
- wojna i wojskowość w wiekach średnich
- wojna i wojskowość do wybuchu Rewolucji Francuskiej
- wojna i wojskowość do I wojny światowej
- wojna i wojskowość do końca zimnej wojny
- prawo i gospodarka w Polsce i Unii Europejskiej
- zarys dziejów Wojska Polskiego.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku militarioznawstwo
Najważniejszym przedmiotem punktowanym podczas rekrutacji na kierunek militarioznawstwo jest historia.
Perspektywy pracy po kierunku militarioznawstwo
Absolwenci mogą znaleźć pracę m.in. w stowarzyszeniach i organizacjach zajmujących się odtwórstwem historycznym lub w wydawnictwach.
Jako konsultanci mogą pracować również przy produkcjach związanych z mediami masowymi (np. filmy lub gry komputerowe), w szczególności dotyczących problematyki z zakresu historii wojskowości.