Jakiego kierunku szukasz?
Militarioznawstwo
Kształcenie na kierunku militarioznawstwo ma służyć przekazaniu studentom wiedzy, umiejętności i kompetencji, dających możliwość orientacji w pełnym spectrum zagadnień związanych z przeszłością militarną. Jest to założenie wyraźnie odróżniające ten kierunek studiów od bezpieczeństwa narodowego czy wojskoznawstwa. Kształcenie na kierunku militarioznawstwo koncetrować się będzie na przekazywaniu wszechstronnej wiedzy na temat przeszłości i dziedzictwa militarnego, połączonej z umiejętnościami jej promocji i popularyzacji.
Program studiów militarioznawstwa zakłada kształcenie w zakresie szeroko rozumianej historii militarnej i kierunków badań historyczno-wojskowych, takich jak historia wojen, historia wojska, historia sztuki wojennej, historia uzbrojenia i techniki wojskowej, historia myśli wojskowej oraz ich nauk pomocniczych, np. socjologii wojska, falerystyki, heraldyki itp. Program uwzględnia także obszary wiedzy związane z zachowaniem dziedzictwa przeszłości militarnej oraz form promocji wiedzy o nim w społeczeństwie. Kształcenie łączyć będzie kompetencje uzyskiwane przez historyka z nabywaniem wiedzy i umiejętności z zakresu socjologii, komunikacji społecznej oraz o działalności instytucji kultury, organizacji samorządowych, pozarządowych i innych ośrodków upowszechniających i popularyzujących wiedzę z zakresu historii wojskowości.
Militarioznawstwo stanowi reakcję na możliwości, jakie stwarza na rynku pracy ogromne zainteresowanie różnymi aspektami wiedzy o wojskowości w tym o historii wojskowości oraz wynikające stąd możliwość zawodowego jej upowszechniania.
Absolwenci kierunku militarioznawstwo swoje kwalifikacje będą mogli wykorzystywać we wszelkiego rodzaju stowarzyszeniach i organizacjach zajmujących się odtwórstwem historycznym (organizacja cyklicznych imprez odwołujących się do dziedzictwa związanego historią wojskowości np. festiwali historycznych z udziałem grup rekonstrukcyjnych). Swoje kompetencje będą mogli spożytkować we współpracy z wydawcami czasopism (wysokonakładowych czasopism specjalistycznych z zakresu militarioznawstwa dotyczących np. techniki wojskowej, umundurowania, uzbrojenia), a także gier o tematyce militarnej, które zwykle wymagają konsultacji fachowej i wsparcia w opracowaniu merytorycznym. Wreszcie przy produkcjach związanych z mediami masowymi, tam gdzie istnieje zapotrzebowanie na konsultacje i komentarze w dziedzinie realiów historycznych, w szczególności dotyczących problematyki specjalistycznej z zakresu historii wojskowości. Miejscem pracy absolwentów mogą być także organizacje samorządowe (szczególnie działy promocji i organizacji widowisk) i instytucje kultury (muzea, domy kultury, galerie) zajmujące się promocją i dokumentowaniem przeszłości oraz dziedzictwa regionu z zakresu historii wojskowości.
W ramach specjalności popularyzacja wiedzy o militariach studenci będą mogli uzyskać wiedzę oraz umiejętności niezbędne do tworzenia, redagowania i edycji szerokiego katalogu tekstów o charakterze naukowym i popularnonaukowym, co pozwali im na podjęcie pracy w wydawnictwach, redakcjach gazet, czasopism i portali internetowych zainteresowanych tematyką militarną, a także prób podjęcia samodzielnej działalności pisarskiej oraz publicystycznej.
W ramach specjalności animacja odtwórstwa historycznego, studenci otrzymają wiedzę i umiejętności potrzebne do realizacji wszelkich przedsięwzięć popularyzatorskich związanych z rekonstrukcją przeszłości militarnej. Docelowym odbiorcą ich kwalifikacji są wszelkiego rodzaju stowarzyszenia i organizacje zajmujące się odtwórstwem historycznym, których aktualni członkowie mogą także traktować program specjalności jako uzupełnienie swoich kompetencji. Specjalność oferuje wiedzę i umiejętności przydatne w dalszej edukacji na kierunkach związanych z wiedzą, ochroną i dokumentacją dziedzictwa materialnego przeszłości.
Jakie uczelnie oferują kierunek Militarioznawstwo
Total 1 item.
- administracja
- antropologia historyczna
- antropologia literatury, teatru i filmu
- archeologia
- astronomia
- bezpieczeństwo narodowe
- bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe
- biologia
- biologia człowieka
- biotechnologia
- biotechnology
- chemia
- chemia i toksykologia sądowa
- chemia medyczna
- criminal justice
- cultural communication
- dyplomacja europejska
- dziedzictwo kultury materialnej
- dziennikarstwo i komunikacja społeczna
- ekonomia
- etnologia
- etnologia i antropologia kulturowa
- european cultures
- europeistyka
- filologia angielska
- filologia chorwacka i filologia serbska
- filologia czeska
- filologia dalekowschodnia
- filologia germańska
- filologia hiszpańska (iberystyka)
- filologia indyjska (indologia)
- filologia klasyczna
- filologia klasyczna i śródziemnomorska
- filologia niderlandzka
- filologia polska
- filologia rosyjska
- filologia ukraińska
- filologia włoska
- filozofia
- fizyka
- fizyka techniczna
- genetyka i biologia eksperymentalna
- geografia
- geologia
- gospodarka przestrzenna
- hebraistyka
- historia
- historia sztuki
- historia w przestrzeni publicznej
- indywidualne studia matematyczno-przyrodnicze
- informacja naukowa i bibliotekoznawstwo
- informatyka
- informatyka stosowana
- informatyka stosowana i systemy pomiarowe
- international and european law
- inżynieria geologiczna
- judaistyka
- komunikacja wizerunkowa
- konsulting prawny i gospodarczy
- kryminologia
- kulturoznawstwo
- kultury mediów
- matematyka
- mikrobiologia
- militarioznawstwo
- muzykologia
- nauki o rodzinie
- pedagogika
- pedagogika specjalna
- politologia
- polski system prawny
- praca socjalna
- prawo
- psychologia
- publikowanie cyfrowe i sieciowe
- socjologia
- socjologia ekonomiczna
- socjologia grup dyspozycyjnych
- stosunki międzynarodowe
- studia środkowo-wschodnioeuropejskie
- turystyka i rekreacja
- zarządzanie bezpieczeństwem państwa
- zarządzanie projektami społecznymi
- zarządzanie środowiskiem