Mongolistyka i tybetologia
To jedne z najbardziej egzotycznych studiów w ofercie polskich uniwersytetów! Mongolistyka i tybetologia to kierunek o charakterze interdyscyplinarnym, chociaż dyscypliną wiodącą jest nauka o kulturze i religii.
Studia dostarczają szerokiej wiedzy w zakresie literatury, historii, filozofii, religii oraz sztuki świata kultury Mongolii i Tybetu oraz zapewniają zdobycie zaawansowanych umiejętności i kompetencji językowych poprzez intensywną naukę języka mongolskiego i tybetańskiego.
Zdobyta wiedza pozwoli absolwentowi kierunku na poprawne poruszanie się w sferze ogólnych zagadnień dotyczących teorii i praktyki kultury mongolskiej i tybetańskiej. Absolwent będzie rozumiał różnorodność kultur i cywilizacji, co pozwoli mu uczestniczyć w procesie porozumienia i współpracy międzykulturowej. Zdobędzie podbudowę dla teoretycznej refleksji o kulturach mongolskiej, tybetańskiej i Azji Środkowej. Będzie umiał analizować podstawowe zjawiska dotyczące kultury mongolskiej i tybetańskiej, a narzędziem do analizy tych zjawisk będzie dla niego dobre przygotowanie językowe oraz metodologiczne przygotowanie w zakresie nauk o kulturze i religii, językoznawstwa, filozofii, historii, literaturoznawstwa oraz nauki o sztuce.
Dla kogo studia na kierunku mongolistyka i tybetologia
To kierunek dla humanistów otwartych na inne kultury, chcących zgłębiać wyjątkowy, zdecydowanie niszowy kierunek o fascynującym świecie stepów i gór.
Program kształcenia na kierunku mongolistyka i tybetologia
Wybrane przedmioty na kierunku to:
- antropologia kulturowa
- historia Azji Środkowej i Mongolii
- historia Tybetu
- literatura Mongolii
- literatura Tybetu
- wiedza o współczesnym języku mongolskim
- język i kultura mongolska
- wstęp do ałtaistyki
- język i kultura tybetańska.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku mongolistyka i tybetologia
Podczas rekrutacji najwięcej punktów daje język obcy zdawany na poziomie rozszerzonym. Punktowany jest także język polski oraz matematyka.
Perspektywy pracy po kierunku mongolistyka i tybetologia
Absolwent mongolistyki i tybetologii będzie gotowy do podjęcia pracy w instytucjach upowszechniania kultury, w mediach, redakcjach oraz w administracji publicznej.
Opinie o kierunku mongolistyka i tybetologia
„Miałam tysiące pomysłów i długo nie mogłam zdecydować się na jeden kierunek studiów. Zdawałam egzaminy na etnologię i antropologię kulturową oraz japonistykę. W trakcie egzaminów przeniosłam się na mongolistykę pod wpływem chwili. I wyboru nie żałuję”.
https://www.felicjada.pl/2020/10/36-dziwnych-i-zwyczajnych-faktow-o-mnie.html