Ochrona środowiska w Opolu
Ochrona środowiska - studia
Studia na kierunku Ochrona środowiska obejmują zagadnienia z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, biologicznych, chemicznych, technicznych.
Studenci kierunku poznają zasady odpowiedzialnego gospodarowania zasobami naturalnymi, ograniczania wpływu czynników destrukcyjnych. Zdobywają wiedzę o środowisku, warunkach zrównoważonego rozwoju, technologiach stosowanych w ochronie środowiska.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Absolwenci uzyskują odpowiednio tytuł inżyniera i magistra.
Ochrona środowiska – przedmioty na studiach
W programie kształcenia oprócz przedmiotów ogólnych i kierunkowych znajdą się kursy inżynierskie, jak technologie w ochronie środowiska (w tym technologie w gospodarce odpadami i wodno-ściekowej), inżynieria procesowa, techniki odnowy środowiska, technologie bioenergetyczne.
Przewidzianych jest także wiele zajęć terenowych.
Ochrona środowiska – rekrutacja
Kandydaci rekrutowani są na podstawie dwóch przedmiotów zdawanych na maturze wybranych spośród: biologia, chemia, geografia, matematyka, fizyka lub język obcy.
Szczegółowe zasady rekrutacji na kierunki związane z ochroną środowiska możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia przyrodnicze i inżynierskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Ochrona środowiska – specjalizacje
Studenci mają do wyboru ścieżki kształcenia:
- gleboznawstwo i ochrona gleb
- gospodarka odpadami i ściekami
- monitoring i zarządzanie środowiskiem
- zagospodarowanie przestrzenne
Praca po Ochronie środowiska
Absolwenci są przygotowani do pracy przykładowo w:
- jednostkach ochrony środowiska
- przedsiębiorstwach produkcyjnych
- jednostkach naukowo-badawczych
- laboratoriach biologicznych, wodno-ściekowych, odpadowych
- placówkach kontrolno-pomiarowych
- jednostkach nadzorujących parki narodowe, krajobrazowe
- szkolnictwie
- firmach doradczych w zakresie ochrony środowiska
Czy warto studiować Ochronę środowiska?
Studia na Uniwersytecie Opolskim pozwalają zdobyć praktyczną wiedzą, niezbędną w realizowaniu konkretnych zadań zawodowych. Absolwenci będą potrafili m.in. monitorować wpływ zakładów przemysłowych na jakość atmosfery, wód, gleb i organizmów żywych, oceniać atrakcyjność rekreacyjno-turystyczną krajobrazów, przygotowywać opracowania środowiskowe, prowadzić analizę ekotoksykologiczną wybranych komponentów środowiska.
Zarobki po Ochronie środowiska
Według zestawień portali analizujących zarobki w różnych zawodach, mediana wynagrodzeń specjalisty ds. ochrony środowiska wynosi blisko 4900 zł brutto. To wartość statystyczna. Ile wyniesie faktyczne wynagrodzenie, zależy od zajmowanego stanowiska, posiadanego doświadczenia, wielkości firmy i jej formy własności.
Ochrona środowiska - opinie
Specjaliści potrafiący łączyć wymagania zrównoważonego rozwoju z postępem społeczno-gospodarczym i poszanowaniem środowiska, zmian klimatycznych czy transformacją źródeł energii potrzebni są na rynku pracy. Problematyka ochrony środowiska ma zasięg ogólnoświatowy, poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań, proekologicznych technologii to wyzwanie współczesnych inżynierów.
***
Dostępnych jest wiele innych kierunków, ściśle związanych z tematyką ochrony środowiska. Może zainteresują Cię również:
Inżynieria i ochrona środowiska
Jakość i bezpieczeństwo środowiska
Informatyka w ochronie środowiska
Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu
Poznaj inne kierunki studiów przyrodniczych
Więcej o studiach przyrodniczych