Oriental studies - Inner Asia: mongolian and tibetan studies
Kierunek Oriental studies - Inne Asia: Mongolian and Tibetan studies ma charakter interdyscyplinarny i skupia się na badaniach problematyki dotyczącej regionu Azji Środkowej, ze szczególnym uwzględnieniem Mongolii i Tybetu. Koncentruje się głownie na kulturze i religii. Ma jednak również na celu budowanie postawy otwartość i tolerancji wobec innych oraz dostrzegania wartości własnej kultury i postaw etycznych wypływających z kręgu europejskiego i na tym tle analizowania kultury azjatyckiej.
Duży nacisk kładziony jest na naukę języka mongolskiego i tybetańskiego. Zajęcia językowe prowadzone są przez native-speakerów. Student w celu podnoszenia swoich kwalifikacji i umiejętności językowych mam możliwość ubiegania się o staż językowy lub naukowy w Mongolii. Nauczanie w języku angielskim umożliwia szerszy dostęp do osiągnięć i badań uczelni zagranicznych w ramach programów wymiany studentów.
Są to studia II stopnia w trybie stacjonarnym prowadzone w języku angielskim.
Dla kogo studia na kierunku oriental studies - Inner Asia: mongolian and tibetan studies
To kierunek studiów dla osób zainteresowanych innymi kulturami i cywilizacjami, pasjonatów historii, filozofii i religii Azji Środkowej.
O przyjęcie na pierwszy rok studiów II stopnia mogą ubiegać się osoby z tytułem licencjata, magistra, inżyniera lub równorzędnym.
Program kształcenia na kierunku oriental studies - Inner Asia: mongolian and tibetan studies
W programie studiów znajdziemy przedmioty z zakresu:
- Textology, Orality and Perforamtive Arts in Asia and Africa,
- Mongolian Language and Culture,
- Tibetan Language and Culture,
- Mongolian and Tibetan Texts,
- Mongolian and Tibetan culture and religion,
- Special Topic Lectures.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku oriental studies - Inner Asia: mongolian and tibetan studies
Postępowanie kwalifikacyjne odbywa się na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim.
W przypadku kandydatów legitymujących się dyplomem studiów I stopnia ukończonych na kierunku orientalistyka, specjalność: mongolistyka i tybetologia w postępowaniu kwalifikacyjnym pod uwagę są brane:
- ocena na dyplomie,
- średnia z całego okresu studiów.
W przypadku kandydatów posiadających dyplom ukończenia innych kierunków w postępowaniu kwalifikacyjnym pod uwagę są brane:
- ocena na dyplomie,
- ocena z egzaminu ustnego z języka mongolskiego lub tybetańskiego.
Perspektywy pracy po kierunku oriental studies - Inner Asia: mongolian and tibetan studies
Absolwenci tego kierunku dysponują przygotowaniem językowym oraz metodologicznym w zakresie nauk o kulturze i religii, językoznawstwa, filozofii, historii oraz literaturoznawstwa.
Znajdą zatrudnienie w instytucjach upowszechniania kultury, w mediach, redakcjach oraz w administracji publicznej. Dzięki znajomości języka i realiów społeczno-kulturowych doskonale odnajdą się również w kontaktach biznesowo-gospodarczych.
Opinie o kierunku oriental studies - Inner Asia: mongolian and tibetan studies
Krótkim wprowadzeniem do świata Orientu, który bardziej przybliżą studia, jest poniższy film: