Sztuka i wzornictwo ceramiki
Wytwórstwo ceramiki to jedna z najstarszych gałęzi kultury i sztuki. Najdawniejsze znalezione wyroby ceramiczne mają aż 15 tysięcy lat! Rzecz jasna trudno porównać ówczesne naczynia z dzisiejszymi możliwościami wyrabiania ceramicznych cudeniek.
Studia na kierunku Sztuka i wzornictwo ceramiki obejmują swoim zakresem klasyczne formy obrazowania – rysunek, malarstwo, rzeźbę. Kierunkowy profil kształcenia prowadzony jest w oparciu o takie obszary jak ceramika użytkowa, ceramika artystyczna, ceramika w architekturze i ceramika w technikach garncarskich. Kompletny obszar nauczania obejmuje przy tym wiedzę o człowieku w projektowaniu, metodykę projektowania oraz technologię ceramiki.
Dla kogo studia na kierunku sztuka i wzornictwo ceramiki
To kierunek dla osób uzdolnionych artystycznie i manualnie, wyposażonych w dużą wyobraźnię i zainteresowanych światem ceramiki oraz sztuk użytkowych.
Program kształcenia na kierunku sztuka i wzornictwo ceramiki
Przedmioty, jakie pojawiają się w trakcie trwania studiów to m.in.:
- ceramika artystyczna
- graficzne techniki prezentacji
- historia wzornictwa
- malarstwo w ceramice
- podstawy projektowania i kształtowania ceramiki
- rysunek
- rzeźba
- ceramika użytkowa
- intermedialne działania w ceramice
- komputerowe techniki modelowania 3D
- projektowanie edytorskie
- ceramika w architekturze
- technologia ceramiki
- ceramika w technikach garncarskich.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku sztuka i wzornictwo ceramiki
Podczas rekrutacji należy podejść do egzaminu wstępnego. Egzamin składa się z II etapów.
I etap to komisyjna ocena przysłanego elektronicznie portfolio, dokumentującego dokonania z okresu poprzedzającego starania o przyjęcie. To minimum 6 prac z rysunku w formacie B1 i/lub B2 (np. pejzaż, portret, martwa natura - w tym minimum 3 prace przedstawiające studium postaci), 5 prac z malarstwa format B1 i/lub B2 (np. pejzaż, martwa natura, postać, portret) oraz 4 dowolne realizacje (np. realizacje przestrzenne takie jak rzeźba, płaskorzeźba itp. / grafika, fotografia, animacja).
II etap to rozmowa kwalifikacyjna i omówienie prac zawartych w portfolio.
Dokładne zasady oceniania podczas egzaminu znajdują się na stronie uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku sztuka i wzornictwo ceramiki
Absolwenci tego kierunku stają się samodzielnymi i kompetentnymi artystami ceramikami. Posiadają umiejętności wyrażania oryginalnej wypowiedzi twórczej, mogą więc podjąć pracę projektantów w studiu autorskim lub zespole projektowym, w zakładach i wytwórniach ceramicznych.
Opinie o kierunku sztuka i wzornictwo ceramiki