Zarządzanie miastem
Studia na kierunku Zarządzanie miastem oferują studentowi możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności w zakresie szeroko rozumianego zarządzania w jednostkach samorządu terytorialnego, ze szczególnym uwzględnieniem miast i ich obszarów funkcjonalnych.
Szczególny nacisk położono na zaprezentowanie nowoczesnych metod zarządzania miastem zorientowanych na podnoszenie ich atrakcyjności i konkurencyjności. Ważnym elementem kształcenia jest wyposażenie studenta w umiejętności zastosowania w praktyce innowacyjnych narzędzi wspierania procesów decyzyjnych w obszarze zarządzania miastem, z uwzględnieniem nowych koncepcji rozwoju miast
W ramach zajęć wykorzystywane będą zarówno tradycyjne metody dydaktyczne (np. wykłady konwersatoryjne czy problemowe), jak również innowacyjne metody angażujące i motywujące studentów (np. problem-based learning, grywalizacja, metody sytuacyjne czy aktywizujące oraz nauczanie hybrydowe).
Oferowane będą fakultatywne zajęcia w języku angielskim i hiszpańskim, prowadzone zarówno przez wykładowców polskich jak i zagranicznych.
Dla kogo studia na kierunku zarządzanie miastem
Kierunek Zarządzanie miastem adresowany jest do osób, które zainteresowane są zdobyciem wiedzy w zakresie zintegrowanego i nowoczesnego zarządzania w mieście i jego obszarze funkcjonalnym, chcą zdobyć wiedzę, umiejętności i kompetencje niezbędne do pracy w instytucjach miejskich, takich jak urzędy miejskie, przedsiębiorstwa komunalne czy spółki miejskie.
Kandydaci na studia na kierunku Zarządzanie miastem powinni cechować się wrażliwością na problemy społeczne, odpowiedzialnością oraz rzetelnym podejściem do wykonywanych obowiązków.
Program kształcenia na kierunku zarządzanie miastem
Przykładowe przedmioty w programie studiów:
- Zarządzanie infrastrukturą miejską
- Zintegrowane zarządzanie miastem
- Ekonomika miasta
- Marketing miasta
- Partycypacja i komunikacja społeczna
- Finanse publiczne
- Zarządzanie gruntami
- Zarządzanie gospodarką mieszkaniową
- Zarządzanie środowiskiem w mieście
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku zarządzanie miastem
Podczas rekrutacji punktowane są następujące przedmioty:
- język obcy nowożytny
- jeden przedmiot do wyboru spośród: matematyka, geografia, historia, WOS, informatyka
- dwa przedmioty do wyboru spośród: matematyka, geografia, historia, WOS, informatyka, fizyka, biologia, chemia
Perspektywy pracy po kierunku zarządzanie miastem
Absolwent świetnie odnajdzie się w pracy w administracji samorządowej. Będzie przygotowany do pełnienia funkcji administracyjnych i zarządczych w instytucjach zarządzających miastem i jego obszarem funkcjonalnym. Uzyskana w trakcie studiów wiedza może być również przydatna w pełnieniu mandatów politycznych we władzach samorządowych.
Absolwenci kierunku Zarządzanie miastem mogą znaleźć zatrudnienie jako:
- przedstawiciele władz publicznych (np. radni, urzędnicy publiczni, działacze organizacji członkowskich),
- specjaliści (w dziedzinie: finansów publicznych, zarządzania usługami publicznymi, zarządzania rozwojem lokalnym i regionalnym, gospodarki mieszkaniowej czy przestrzennej),
- technicy i średni personel (pracownicy administracyjni i sekretarze wyspecjalizowani ds. podatków, świadczeń społecznych, organów udzielających licencji).
Opinie o kierunku zarządzanie miastem
Więcej o kierunku obejrzyj w król†kim filmie: