Zdrowie publiczne w Białymstoku
Zdrowie publiczne – studia w Białymstoku
Na studiach pierwszego stopnia dostępny jest kierunek Zdrowie publiczne i epidemiologia, po którego ukończeniu można kontynuować kształcenie na studiach drugiego stopnia na kierunku Zdrowie publiczne.
Studia łączą zagadnienia z zakresu nauk o zdrowiu, nauk medycznych i nauk społecznych. Studenci uzyskują wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu podstaw zdrowia publicznego i epidemiologii. Poznają problematykę dotyczącą organizacji ochrony zdrowia, polityki zdrowotnej, zdrowia środowiskowego, edukacji zdrowotnej, biostatystyki oraz podstaw zarządzania.
Czym zajmuje się specjalista z zakresu zdrowia publicznego?
Do zadań specjalisty z tej dziedziny może należeć przygotowywanie, propagowanie, wdrażanie, realizowanie i koordynowanie programów zdrowotnych, promocji zdrowia, opieki i rehabilitacji psychospołecznej, realizowanie kontroli i ocen stanu sanitarno-epidemiologicznego społeczeństwa i środowiska, edukacja zdrowotna, identyfikacja środowiskowych zagrożeń zdrowotnych, szacowanie ryzyka zdrowotnego oraz prowadzenie programów monitorowania zagrożeń środowiskowych/ocena powodowanych przez nie skutków zdrowotnych, koordynacja w podstawowej i specjalistycznej opiece zdrowotnej, gromadzenie danych o sytuacji zdrowotnej zbiorowości.
Zdrowie publiczne – przedmioty na studiach
W programie nauczania znajdą się przykładowo przedmioty: podstawy zdrowia publicznego, promocja zdrowia, podstawy epidemiologii, podstawy ekonomiki zdrowia, zarządzanie kryzysowe w ochronie zdrowia, monitoring stanu zdrowia populacji, zarządzanie w ochronie zdrowia, podstawy polityki zdrowotnej, finansowanie w ochronie zdrowia, ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenia zdrowotne, zarządzanie projektem, nadzór sanitarno-epidemiologiczny, kontraktowanie świadczeń zdrowotnych, koordynowana opieka medyczna, zarządzanie podmiotem leczniczym, marketing usług zdrowotnych, samorządowa polityka zdrowotna.
Zdrowie publiczne - rekrutacja w Białymstoku
Podczas naboru punktowany jest jeden przedmiot zdawany na maturze, wybrany spośród: biologia, chemia, matematyka, fizyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Zdrowie publiczne możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru w tym roku akademickim.
Zdrowie publiczne – praca po studiach
Absolwenci zdrowia publicznego znajdą zatrudnienie w branży medycznej, w szczególności w:
- instytucjach międzynarodowych zajmujących się problematyką zdrowia np. WHO i ECDC
- jednostkach administracji rządowej, np. Ministerstwie Zdrowia
- jednostkach administracji samorządowej, np. Urzędzie Marszałkowskim
- Narodowym Funduszu Zdrowia
- instytucjach prywatnego sektora ubezpieczeń
- publicznych i niepublicznych podmiotach leczniczych
- Inspekcji Sanitarnej
- instytutach naukowo-badawczych, np. Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego PZH
- instytucjach badawczych oraz kontrolno-pomiarowych z zakresu zdrowia środowiskowego, ochrony środowiska i ekotoksykologii
- firmach farmaceutycznych
- organizacjach pozarządowych.
Czy warto studiować Zdrowie publiczne w Białymstoku?
Zdrowie Publiczne i Epidemiologia/Zdrowie publiczne na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, jako jeden z nielicznych kierunków na świecie, posiada międzynarodową akredytację APHEA. Gwarantuje to, że program studiów spełnia wysokie międzynarodowe standardy identyczne jak te na innych prestiżowych uczelniach za granicą.
Zdrowie publiczne – opinie
Studia są odpowiednie dla osób, które interesują się zagadnieniami medycznymi, a równocześnie chcą zdobyć wiedzę m.in. z zakresu epidemiologii, promocji zdrowia, zdrowia środowiskowego, ekologii i monitoringu środowiska, edukacji zdrowotnej, jak również organizacji i zarządzania oraz ekonomiki zdrowia.
Dowiedz się więcej o Zdrowiu publicznym w Białymstoku:
***
Może zainteresują Cię także kierunki:
Zdrowie publiczne - zarządzanie w systemie zdrowia
Zdrowie publiczne i epidemiologia
Zarządzanie w ochronie zdrowia
Zarządzanie instytucjami służby zdrowia
Poznaj inne kierunki medyczne
Dowiedz się więcej o studiach medycznych
Fot. Freepik