Farmacja w Białymstoku
Farmacja - studia
Studia obejmują wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą każdego obszaru farmacji, a także treści z zakresu nauk chemicznych, biologicznych, medycznych i społecznych. Studenci uczą się, jak syntezować leki, poznają zasady ich wytwarzania. Korzystają z nowoczesnej aparatury.
Farmacja to jednolite studia magisterskie, które trwają 5,5 roku. Na ostatnim semestrze realizowana jest sześciomiesięczna praktyka w aptece. Na trzecim roku studenci odbywają miesięczną praktykę w aptece ogólnej, a na czwartym - w aptece szpitalnej.
Czym się zajmuje farmaceuta?
Do najistotniejszych zadań przedstawiciela tego zawodu należy sporządzanie, wydawanie oraz ocena jakości produktów leczniczych. Farmaceuci sprawują nadzór nad obrotem, przechowywaniem i wykorzystaniem leków. Potrafią udzielić informacji na temat poszczególnych wyrobów leczniczych i ich zastosowań, potencjalnych działań niepożądanych, interakcji z innymi lekami.
Mogą także prowadzić badania chemiczne, farmaceutyczne, farmakologiczne i toksykologiczne substancji leczniczych i produktów leczniczych i brać udział w badaniach oraz współpracować z pozostałymi pracownikami ochrony zdrowia w zakresie prowadzenia farmakoterapii, inicjowania i wspierania działań prozdrowotnych.
Farmacja – przedmioty na studiach
Studenci zaliczają m.in. takie kursy, jak: anatomia, fizjologia, biologia i genetyka, botanika, biochemia, mikrobiologia, immunologia, matematyka, statystka, biofizyka, chemia (organiczna, fizyczna, analityczna, ogólna i nieorganiczna), psychologia, chemia leków, synteza i technologia środków leczniczych, farmakologia, toksykologia, bromatologia, technologia postaci leku, higiena i epidemiologia, farmacja praktyczna w aptece, biofarmacja, farmakokinetyka, analiza leków.
Farmacja – rekrutacja
Kandydaci na białostocką farmację muszą zdać na maturze jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym – chemię, biologię, matematykę lub fizykę. Wymagane minimum to 30 % punktów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Farmację w innych uczelniach możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia farmaceutyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Farmacja – specjalizacje
Podnoszenie kwalifikacji to absolutny wymóg w zawodzie farmaceuty.
Po ukończeniu Farmacji można odbyć szkolenie specjalizacyjne w takich przykładowo dziedzinach:
- analityka farmaceutyczna
- bromatologia
- farmacja apteczna
- farmacja kliniczna
- farmacja przemysłowa
- farmacja szpitalna
- farmakologia
- lek roślinny
- radiofarmacja
- toksykologia
Praca po Farmacji
Absolwenci kierunku pracują w:
- aptece
- firmie farmaceutycznej
- hurtowni farmaceutycznej
- jednostkach naukowo-badawczych
- inspekcji farmaceutycznej
- laboratoriach kosmetycznych
- ośrodkach badawczo-rozwojowych
- instytucjach państwowych działających w dziedzinie ochrony zdrowia
- zakładach chemicznych.
Ile zarabia farmaceuta?
Czy warto studiować farmację?
Zdecydowana większość Polaków ufa farmaceutom.
Farmaceuci przez lata podkreślali, że ich zawód należy do tych profesji, które są przez Polaków dobrze postrzegane.
Ukończenie studiów farmaceutycznych pozwala podjąć pracę w zawodzie, w którym będzie się świadczyć usługi na rzecz osób chorych, wymagających pomocy.
Również zarobki w tej branży można uznać przynajmniej za przyzwoite, a ukończenie Farmacji daje wiele możliwości rozwoju zawodowego.
Farmacja - opinie
***
Tu znajdziesz więcej informacji o studiach medycznych.
Przeczytaj opisy kierunków medycznych.
Może zainteresują Cię szczególnie kierunki: