Administracja europejska
Studia na kierunku Administracja europejska przygotowują do działalności w strukturach administracji publicznej od szczebla lokalnego, aż po instytucje europejskie i międzynarodowe. Studenci mają do wyboru jeden z dwóch modułów specjalizacyjnych:
- zarządzanie rozwojem lokalnym i regionalnym,
- administracja europejska i międzynarodowa.
Pierwszy z proponowanych modułów wyposaża studenta w wiedzę z zakresu zarządzania strategicznego oraz przygotowuje do realizacji projektów europejskich. Student zdobywa również szeroką wiedzę związaną z zagadnieniami dotyczącymi prawa budowlanego i spółdzielczego, ochrony konkurencji i konsumentów, a także gospodarki nieruchomościami i zarządzania przestrzennego.
Zajęcia w ramach drugiego modułu przygotowują do sprawnego poruszania się w dziedzinie prawa europejskiego, ochrony praw człowieka oraz funkcjonowania europejskich instytucji administracyjnych.
Są to studia I stopnia w trybie niestacjonarnym, prowadzone w ramach Indywidualnego Toku Studiów.
Dla kogo studia na kierunku administracja europejska
Studia adresowane są do osób intersujących się zagadnieniami zawiązanymi z integracją europejską i wiążących swoją przyszłość zawodową z działalnością w różnych instytucjach życia publicznego zarówno na gruncie krajowym, jak i międzynarodowym.
Program kształcenia na kierunku administracja europejska
W programie studiów znajdziemy takie przedmioty jak:
- wstęp do prawoznawstwa
- historia administracji
- podstawy ekonomii
- podstawy statystyki i demografii
- prawo konstytucyjne
- techniki komunikacji i negocjacji
- prawo cywilne z umowami w administracji
- prawo międzynarodowe publiczne
- podstawy prawa karnego
- prawo gospodarcze publiczne
- prawo Unii Europejskiej
- polskie i europejskie prawo samorządu terytorialnego
- prawo pracy z elementami prawa europejskiego
- prawo finansowe i finansów publicznych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku administracja europejska
O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń.
Perspektywy pracy po kierunku administracja europejska
Studia na tym kierunku przygotowują do pracy w instytucjach samorządu terytorialnego, instytucjach unijnych, organach administracji rządowej oraz urzędach odpowiedzialnych za gospodarowanie funduszami unijnymi. Absolwenci są przygotowani również do założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Opinie o kierunku administracja europejska
„Jestem bardzo otwartą osobą i łatwo uczę się języków obcych, zawsze ciekawiły mnie struktury unijne. Uznałam, że studia na kierunku, który da mi możliwość pracy w wielojęzycznym środowisku, będą dla mnie dużą szansą.”
„Planuję po studiach swoją karierę zawodową związać z pracą w agencji lub delegaturze UE. Liczę na to, że przy procedurze kwalifikacyjnej, w której nacisk kładziony jest na zakaz wszelkiej dyskryminacji, będą liczyć się wyłącznie wiedza i umiejętności, a nie pochodzenie.”