Chłodnictwo i klimatyzacja
Chłodnictwo i klimatyzacja jest kierunkiem unikalnym w skali kraju. Studia mają charakter studiów technicznych.
Absolwent tego kierunku nabywa wiedzę i umiejętności w zakresie: projektowania, budowy i eksploatacji systemów chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła; obiegów chłodniczych i klimatyzacyjnych; zastosowania automatyki i monitoringu w instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych; optymalizacji parametrów pracy urządzeń chłodniczych i pomp ciepła; remontów urządzeń; wykorzystania OZE (odnawialne źródła energii) w chłodnictwie i klimatyzacji; w różnych zastosowaniach morskich i lądowych.
W trakcie studiów absolwent zdobywa również europejski certyfikat dla personelu (F – gaz) potwierdzający posiadane kwalifikacje do wykonywania czynności związanych z naprawą i obsługą techniczną urządzeń i instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła zawierających substancje kontrolowane oraz obrotu tymi substancjami. Zdobyte uprawnienia f-gazowe są niezbędne w pracy inżyniera chłodnictwa i klimatyzacji, są też wysoko cenione przez pracodawców.
Absolwent tego kierunku posiada wiedzę z zakresu nauk podstawowych (matematyka, fizyka) oraz wiedzę specjalistyczną, charakterystyczną dla projektowania i budowy urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła. W obszarze kwalifikacji i umiejętności jest przygotowany do prowadzenia prac projektowych oraz budowy i eksploatacji urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych. Warto podkreślić, że rosnąca dynamicznie ilość zastosowań urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych stwarza zapotrzebowanie na specjalistów (przykładowo obecnie ponad 90% nowych samochodów posiada klimatyzację).
Dla kogo studia na kierunku chłodnictwo i klimatyzacja
Chłodnictwo i klimatyzacja to połączenie wiedzy technicznej, inżynieryjnej oraz ścisłej.
Oferta kształcenia skierowana jest do osób pragnących nabyć wiedzę i umiejętności związane z projektowaniem, budową i eksploatacją urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła. Dlatego też niezbędne jest zainteresowanie naukami technicznymi oraz ścisły i analityczny umysł.
Przydadzą się również zdolności manualne.
Program kształcenia na kierunku chłodnictwo i klimatyzacja
Oprócz wiedzy z zakresu przedmiotów kształcenia ogólnego i podstawowego, student otrzymuje szczegółową wiedzę i umiejętności w zakresie budowy urządzeń i instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych, ich projektowania i eksploatacji (m.in.: chłodni lądowych, portowych, komór o różnym przeznaczeniu, kontenerów i samochodów-chłodni, obiektów klimatyzowanych, pomp ciepła).
Program studiów obejmuje m.in.: budownictwo, energetykę słoneczną budynku, klimatyzację, pompy ciepła, chłodnictwo, kriogenikę, termodynamikę, elektrotechnikę, wentylację i ogrzewnictwo.
Program studiów ukierunkowany jest również na doskonalenie praktycznych umiejętności absolwenta i zawiera bardzo dużą liczbę godzin praktycznych (ćwiczeń, laboratoriów i projektów).
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku chłodnictwo i klimatyzacja
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie rekrutacji to:
- język obcy,
- język polski,
- matematyka,
- przedmiot dodatkowy.
Szczegóły odnośnie naboru na studia najlepiej sprawdzić w serwisie rekrutacyjnym wybranej uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku chłodnictwo i klimatyzacja
Absolwent tego kierunku może znaleźć zatrudnienie w:
- biurach projektowych
- firmach usługowo-montażowych, eksploatacyjnych i serwisowych
- firmach handlowych, transportowych i logistycznych, związanych z transportem i przechowywaniem żywności
- własnej firmie wykonującej instalacje chłodnicze, pompy ciepła czy systemy klimatyzacji
- zakładach produkujących urządzenia chłodnicze, klimatyzacyjne i pompy ciepła.
Opinie o kierunku chłodnictwo i klimatyzacja
W programie studiów duży jest udział zajęć laboratoryjnych. Pozwalają one uzyskać praktyczne umiejętności przydatne w przyszłej pracy.