Historia i polityka współczesna - interdyscyplinarne studia nauczycielskie
Studia realizowane są w dwóch dyscyplinach: historii (55% ECTS) oraz naukach o polityce i administracji (45% ECTS). Dyscypliną wiodącą jest historia.
Program przewiduje kształcenie w trzech uzupełniających się wymiarach:
- przedmiotowym – dotyczy pogłębionej i sproblematyzowanej wiedzy, umiejętności i kompetencji z zakresu historii najnowszej oraz wiedzy o polityce i społeczeństwie współczesnym;
- pedagogiczno-dydaktycznym – dotyczy wiedzy, umiejętności i kompetencji zawodowych z zakresu dydaktyki przedmiotowej, ogólnej, pedagogiki i psychologii w powiązaniu z praktykami pedagogicznymi i dydaktycznymi;
- badawczym – dotyczy wiedzy metodologicznej oraz umiejętności badawczych z zakresu badań historycznych i społecznych odniesionych do: historii współczesnej, nauk o polityce i administracji oraz edukacji w powiązaniu z dydaktyką przedmiotową.
Do wyboru studentów pozostają przedmioty badawcze, w tym laboratoria badawcze i historyczno-politologiczne seminarium magisterskie. Laboratoria i seminaria mają charakter fakultatywny, a ich lista będzie ogłaszana na początku każdego roku akademickiego.
- Absolwent kierunku HiPW ma wiedzę, umiejętności i kompetencje merytoryczne, badawcze i zawodowe w zakresie: historii najnowszej, wiedzy o polityce i społeczeństwie współczesnym z wykorzystaniem wybranych metodologii i metod badań historycznych i społecznych, w tym edukacyjnych powiązanych z dydaktyką przedmiotową. Może zatem kontynuować kształcenie w szkole doktorskiej. Ponadto posiada pełne kwalifikacje w zakresie nauczania wiedzy o społeczeństwie oraz historii i teraźniejszości.
- Posiada pogłębioną, rozszerzoną, ugruntowaną i specjalistyczną wiedzę historyczną z zakresu dziejów najnowszych Polski i powszechnych oraz politologiczną z zakresu polityki i społeczeństwa współczesnego. Ponadto ze względu na badawczą perspektywę studiów oraz ich interdyscyplinarny charakter zdobyta wiedza historyczno-politologiczna oraz umiejętności badawcze i kompetencje społeczne pozwalają absolwentowi uzyskać biegłość w projektowaniu i prowadzeniu badań, a także zdobyć kompetencje i kwalifikacje do nauczania interdyscyplinarnych przedmiotów szkolnych, jakimi są wiedza o społeczeństwie oraz historia i teraźniejszość.
- Posiada również głęboką wiedzę, umiejętności i kompetencje zawodowe z zakresu dydaktyki przedmiotowej i ogólnej, pedagogiki i psychologii, które powiązane są z praktykami pedagogicznymi i dydaktycznymi. Dodatkowo uzyskał wiedzę metodologiczną oraz umiejętności prowadzenia projektów badawczych w dwóch dyscyplinach: historia oraz nauki o polityce i administracji.
Dla kogo studia na kierunku historia i polityka współczesna - interdyscyplinarne studia nauczycielskie
Studia adresowane są do osób, chcących zyskać uprawnienia do nauczania w szkole przedmiotu wiedza o społeczeństwie na poziomie podstawowym oraz ponadpodstawowym.
Program kształcenia na kierunku historia i polityka współczesna - interdyscyplinarne studia nauczycielskie
Przykładowe przedmioty:
- Podstawy dydaktyki
- Podstawy pedagogiki dla nauczycieli
- Podstawy psychologii dla nauczycieli
- Dydaktyka historii współczesnej i wiedzy o społeczeństwie
- Laboratoria badawcze
- Seminarium magisterskie historyczno-politologiczne
- Praktyki pedagogiczne i dydaktyczne
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku historia i polityka współczesna - interdyscyplinarne studia nauczycielskie
Szczegółowe zasady naboru na studia należy sprawdzić na stronie uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku historia i polityka współczesna - interdyscyplinarne studia nauczycielskie
Absolwenci tego kierunku:
- mogą podejmować pracę w szkołach oraz innych instytucjach i organizacjach zajmujących się edukacją humanistyczną i politologiczno-społeczną.
- są przygotowani do działania w wielu zawodach wymagających samodzielności, kreatywności i rzetelności prowadzenia badań na wysokim poziomie, a także kierowania pracą zespołową oraz upowszechniania wyników badań w zróżnicowanej formie i w różnych środowiskach społecznych.
- mają pełne kwalifikacje do nauczania wiedzy o społeczeństwie oraz historii i teraźniejszości w polskiej szkole, a także są przygotowani do pracy w innych instytucjach edukacyjnych, badawczych i społecznych zajmujących się edukacją obywatelską i historią najnowszą.
- uzyskują dyplom magistra i są przygotowani do podjęcia studiów III stopnia.
Opinie o kierunku historia i polityka współczesna - interdyscyplinarne studia nauczycielskie
Kierunki pokrewne do kierunku historia i polityka współczesna - interdyscyplinarne studia nauczycielskie
Jakie uczelnie oferują kierunek historia i polityka współczesna - interdyscyplinarne studia nauczycielskie
