Informatyka w Białymstoku
Informatyka - studia
Informatyka to kierunek bardzo popularny, będący nieustająco w czołówce najbardziej obleganych przez kandydatów na studia.
Studia na informatyce są dwustopniowe. W zależności od uczelni na etapie I stopnia trwają 3 lub 3,5 roku i kończą się uzyskaniem dyplomu licencjata lub inżyniera. Studia magisterskie można kontynuować na Politechnice Białostockiej lub Uniwersytecie w Białymstoku.
Informatyka - przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty w programie studiów na kierunku informatyka: algebra liniowa z geometrią analityczną, analiza matematyczna, logika dla informatyków, programowanie obiektowe, wprowadzenie do systemu Linux, matematyka dyskretna, algorytmy i struktury danych, sieci komputerowe, bazy danych, programowanie aplikacji www, systemy operacyjne, zaawansowane techniki programistyczne, bezpieczeństwo sieci komputerowych i inne.
Przedmioty prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń, laboratoriów, specjalistycznych pracowni. Studenci zaliczają też wiele samodzielnych projektów i odbywają obowiązkowe praktyki zawodowe. Większość zajęć ma charakter praktyczny.
Informatyka - specjalizacje
Studenci mogą wybierać indywidualne ścieżki kształcenia, zgodnie z własnymi zainteresowaniami:
- informatyka i finanse
- inteligentne technologie internetowe
- inżynieria oprogramowania
- systemy aplikacyjne grafiki i multimediów
- systemy informatyczne
- programowanie JAVA
- programowanie C#
Informatyka - rekrutacja
Rekrutacja na PB odbywa się na podstawie wyników z przedmiotów zdawanych w części pisemnej.
Nabór do UB obejmuje punkty z jednego przedmiotu spośród: fizyka, matematyka, informatyka.
Kandydaci do uczelni niepublicznej przyjmowani są według kolejności zgłoszeń.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Informatykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia informatyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Informatyce
Wykwalifikowani informatycy są obecnie najbardziej rozchwytywanymi pracownikami. Intensywny rozwój branży IT powoduje, że solidne wykształcenie gwarantuje dobrze płatną pracę. Specjaliści-informatycy zatrudniani są przykładowo jako:
- programiści i administratorzy baz danych,
- administratorzy sieci informatycznych,
- projektanci systemów komputerowych,
- projektanci aplikacji,
- analitycy,
- konsultanci systemów IT,
- webmasterzy.
Ile zarabia informatyk?
Czy warto studiować Informatykę?
Popularne jest przekonanie, że zainteresowanie konkretną dziedziną informatyki w połączeniu z samokształceniem, ukończeniem specjalistycznych kursów jest wystarczającą bazą do uzyskania wysokich kwalifikacji. Jednak o przewadze studiów wypowiadają się rekruterzy.
Przeczytajcie, dlaczego warto zainwestować w formalne wykształcenie i jaką wyższość daje ukończenie studiów:
Informatyka - opinie
"Moim zdaniem studia (nie tylko informatyczne) to w większości przypadków wartościowy kierunek rozwoju. Należy jednak pamiętać, że to naszym celem powinno być wyciągnięcie z uczelni tego co najlepsze, a nie oczekiwanie, że ktoś poda nam wszystko na tacy. Jeżeli wybierasz się na studia z powodu innego niż wiedza - nie marnuj swojego cennego czasu. Studia uczą myślenia, dadzą Ci narzędzia, ale to Ty musisz się nauczyć z nich korzystać w praktyce. Uczelnia to nie szkoła zawodowa. Nie ograniczaj się! Ucz się dodatkowo na własną rękę, rozwijaj swoje pasje i jak najwcześniej rozpocznij praktyki lub staż oraz już w trakcie studiów staraj się o pierwszą pracę."
źródło: javastart.pl
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Dowiedz się o innych kierunkach studiów technicznych
Czytaj więcej o studiach technicznych