Interdyscyplinarne studia europejskie
ISE, czyli Interdyscyplinarne studia europejskie, to kierunek drugiego stopnia, będący wspólną inicjatywą Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych UWr i Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta (CSNE).
Studenci kierunku poszerzają swoją wiedzę z zakresu integracji europejskiej, stosunków międzynarodowych, polityki zagranicznej, komunikacji międzykulturowej oraz relacji społecznych. Rozwijają także swoje umiejętności analityczne, miękkie oraz zarządzania projektami międzynarodowymi.
Ważnym elementem studiów ISE jest organizacja szkół letnich, debat oraz międzynarodowych konferencji naukowych. Studenci mają również możliwość odbycia zagranicznych praktyk studenckich i staży na partnerskich uniwersytetach m.in. w Monachium, Dreźnie, Lipsku, Padwie czy Brukseli.
Dla kogo studia na kierunku interdyscyplinarne studia europejskie
Interdyscyplinarne studia europejskie to najlepszy wybór dla osób aktywnie interesujących się sprawami Europy, polityki zagranicznej i stosunków międzynarodowych.
Program kształcenia na kierunku interdyscyplinarne studia europejskie
Kierunek oferuje dwie specjalności:
- pamięć kulturowa i tożsamość (to zagadnienia takie jak europejskie dziedzictwo kulturowe, polityka tożsamości, stereotypy narodowe, konflikty pamięci)
- europeizacja i regionalizacja (to m.in. procesy zmiany politycznej i społecznej, które zachodzą w Europie, oraz procesy europeizacji i regionalizacji).
Istotnym elementem programu ISE jest nauka języków obcych. Kierunek daje możliwość studiowania przedmiotów w języku angielskim, a także nauki dwóch innych języków.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku interdyscyplinarne studia europejskie
Warunkiem wzięcia udziału w rekrutacji jest przedłożenie dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia na kierunku z dziedziny nauk humanistycznych lub społecznych (preferowane kierunki to europeistyka, stosunki międzynarodowe, historia, neofilologie, komunikacja międzykulturowa, kulturoznawstwo, etnologia, socjologia, politologia i pokrewne).
Kandydaci powinni ponadto wykazać się dobrą znajomością języka angielskiego (aby móc uczestniczyć w zajęciach oraz wykładach gościnnych w języku angielskim).
Perspektywy pracy po kierunku interdyscyplinarne studia europejskie
Absolwenci ISE będą mogli znaleźć pracę m.in. w urzędach integracji europejskiej, w ambasadach i konsulatach, w biurach europosłów, posłów i senatorów, w instytucjach kultury, w firmach doradczych i szkoleniowych oraz w międzynarodowych korporacjach.
Opinie o kierunku interdyscyplinarne studia europejskie
„Interdyscyplinarne Studia Europejskie to nowatorski kierunek stworzony dla wszystkich tych, którzy chcą połączyć zdobywanie wiedzy z zakresu integracji europejskiej z zajęciami z zakresu historii, komunikacji międzykulturowej i rozwijaniem tak ważnych w dzisiejszym świecie kompetencji miękkich. Dwa lata spędzone na ISE to dla mnie czas intensywnego samorozwoju, pasjonujących dyskusji, niesztampowych zadań i poznawania ciekawych, różnorodnych ludzi. Dzięki temu, że kierunek jest interdyscyplinarny, nasze zajęcia prowadzone były przez historyków, politologów, kulturoznawców, literaturoznawców. Zdobywaliśmy wiedzę, zajęcia były interesujące, a egzaminy nie polegały na wykuciu na pamięć fragmentu rozdziału z danego podręcznika. ISE wyróżnia indywidualne podejście do studentów, które jest możliwe dzięki małym, kameralnym grupom oraz prostudenckiemu podejściu pracowników Centrum. Gorąco polecam ten kierunek”.
Ewelina Piech-Możejko
„Interdyscyplinarne Studia Europejskie to kierunek dla miłośników niekonwencjonalnych rozwiązań oraz indywidualnego kształtowania swojej ścieżki naukowej. Studia magisterskie na tym kierunku pozwoliły mi na podejmowanie nowych tematów w kameralnej grupie, stwarzającej przestrzeń do dyskusji i wymiany zdań. Dały mi one także dużą swobodę w wyborze tematu pracy magisterskiej - mogłam znaleźć własną niszę w szerokiej gamie nauk związanych ze sprawami europejskimi i podjąć badania nad tym, co naprawdę mnie interesuje. Dla mnie osobiście bardzo ważna była też szansa wyjechania na wymianę w ramach programu Erasmus+ na ostatnim semestrze studiów. Na wielu kierunkach nie jest to możliwe, natomiast dzięki studiom w Centrum W. Brandta otrzymałam taką możliwość i spełniłam marzenie o półrocznym pobycie w Rzymie. ISE poleciłabym osobom, które chcą na studiach wykazać się własną kreatywnością, gdyż możliwości ku temu jest wiele, a ilość zdobytych doświadczeń zależy w dużej mierze od chęci i inicjatywy, którą wykaże student”.
Natalia Murdzek
„Chcąc zrozumieć świat, a w szczególności Europę oraz żyjące w niej społeczeństwa trzeba spoglądać na nie i analizować je na wielu płaszczyznach. Można wymienić dziesiątki różnych specjalności i kierunków kształcenia, z których każdy będzie miał ogromną przewagę w zakresie znakomitej znajomości swojego obszaru badawczego. Ta przewaga jednak może stać się największą wadą, ponieważ skupia się jedynie na wycinku tego, co składa się na obraz całości świata, który próbujemy zrozumieć. Interdyscyplinarność jest odpowiedzą dla tych, których interesuje obraz kompleksowy i ogólny, nie zaś szczegółowy i cząstkowy. Interdyscyplinarne studia europejskie oferują bardzo duży zakres różnych przedmiotów, które prowadzone są przez znakomitych i zaangażowanych naukowców. Studentów kierunku jest zaledwie garstka, a grupy na zajęciach malutkie, dzięki czemu można liczyć na zupełnie inny i o wiele bardziej indywidualny charakter kontaktu studenta z prowadzącymi zajęcia. Wielu profesorów prowokuje do twórczej dyskusji i poleca studentom ciekawe i niebanalne lektury. Jeśli ktoś tylko zechce otworzyć się na interdyscyplinarne studiowanie w Centrum Willy'ego Brandta na pewno zyska szanse na rozwój intelektualny w wielu wymiarach. Oprócz tego może liczyć na propozycje udziału w różnych wydarzeniach w centrum, wyjazdach oraz wymianach, co pracownicy centrum promują i wspierają”.
Paweł Kolbusz