Inżynieria i analiza danych
Efektywna analiza ogromnej ilości generowanych oraz napływających danych, wymaga stosowania obszernej wiedzy oraz zaawansowanych narzędzi matematyczno-informatycznych. Wiąże się to z koniecznością kształcenia przyszłych pracowników na odpowiednio wysokim poziomie.
Studia na kierunku Inżynieria i analiza danych mają na celu wykształcenie wykwalifikowanej kadry inżynierów i analityków danych. Zapotrzebowanie rynku pracy na tego typu specjalistów utrzymuje się na bardzo wysoki poziomie, a pracodawcy z branży biznesowej, finansowej, energetycznej i wielu innych deklarują chęć ich zatrudnienia.
W trakcie studiów poszerzysz swoją wiedzę matematycznej z zakresu m.in. analizy matematycznej, teorii grafów i sieci, rachunku prawdopodobieństwa, statystyki matematycznej, równań różniczkowych, metod optymalizacji, szeregów czasowych.
Nabędziesz umiejętności praktyczne dotyczące stosowania i tworzenia metod i narzędzi informatycznych (w tym: języków programowania (np. C, C++, R, Python), systemów i sieci komputerowych, baz i hurtowni danych, systemów baz danych, systemów rozproszonych, systemów bezpieczeństwa, sztucznej inteligencji, metod uczenia maszynowego, kryptografii) do pozyskiwania, gromadzenia i przetwarzania danych, przeprowadzania analizy statystycznej i numerycznej danych.
Połączenie wiedzy teoretycznej i praktycznej pozwoli studentom kierunku Inżynieria i analiza danych kontynuować swoją karierę zawodową w instytucjach związanych z przemysłem, jak i ośrodkach naukowo-badawczych.
Dla kogo studia na kierunku inżynieria i analiza danych
Idealny kandydat na te studia to osoba o umyśle ścisłym, technicznym, której pasją jest środowisko IT. Osoba otwarta na nowoczesne rozwiązania technologiczne, dokładna, precyzyjna i cierpliwa.
Program kształcenia na kierunku inżynieria i analiza danych
Przykładowe przedmioty w programie studiów:
- architektura komputerów
- algebra liniowa z geometrią
- podstawy programowania i przetwarzania danych
- systemy operacyjne w inżynierii
- analiza matematyczna
- rachunek prawdopodobieństwa
- metody numeryczne
- zaawansowane programowanie obiektowe i funkcyjne
- algorytmy i struktury danych
- metody optymalizacji
- procesy stochastyczne
- metody statystyki obliczeniowej
- transmisja danych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku inżynieria i analiza danych
Przedmioty uwzględniane w postępowaniu rekrutacyjnym to przede wszystkim:
- matematyka
- informatyka
- fizyka i astronomia/fizyka
- chemia
- język obcy nowożytny
- biologia
- geografia.
Które z nich będą punktowane na wybranej przez kandydata uczelni należy sprawdzać w serwisach rekrutacyjnych.
Perspektywy pracy po kierunku inżynieria i analiza danych
Przykładowe miejsca pracy przewidziane dla absolwentów Inżynierii i analizy danych:
- firmy i ośrodki informatyczne wykorzystujące i tworzące zaawansowane rozwiązania IT, w tym szczególnie rozwiązania wykorzystujące zaawansowane metody analizy danych (Data Science);
- doradztwo informatyczne w firmach o różnorodnym profilu działalności, w tym szczególnie w firmach świadczących zaawansowane usługi analityczno-doradcze;
- prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej w zakresie związanym z kierunkiem studiów;
- ośrodki badawczo-naukowe i centra badawczo-rozwojowe wiodących przedsiębiorstw.
Opinie o kierunku inżynieria i analiza danych
Big data to jedna z najbardziej pożądanych i rozwojowych specjalizacji w najbliższych latach. Absolwenci kierunku mogą liczyć na satysfakcjonujące zatrudnienie i wynagrodzenie.