Inżynieria informacji
Studia na kierunku Inżynieria Informacji mają na celu wykształcenie inżynierów, którzy potrafią łączyć nowoczesną wiedzę techniczną z umiejętnościami menedżerskimi w sektorze informacyjnym. Studenci tego kierunku poznają zasady i wymagania związane z procesem obsługi informacji na wszystkich jego etapach: pozyskania, gromadzenia, oceny, przetwarzania, wizualizacji, ochrony, w tym organizacji, projektowania i funkcjonowania systemów informacyjnych.
Na absolwentów kierunku Inżynieria danych czeka interesująca praca w instytucjach zajmujących się ochroną danych, głównie w wyspecjalizowanych w tym celu firmach, a także w służbach, zabezpieczających instytucje użyteczności publicznej przed wyciekiem ważnych informacji.
Dostępne są ścieżki kształcenia:
- analityk informacji biznesowych
- inżynieria informacji transportowej
- wywiad geoinformacyjny.
Dla kogo studia na kierunku inżynieria informacji
Studia są propozycją dla kandydatów o umysłach ścisłych, osób kreatywnych, dokładnych, cierpliwych.
Program kształcenia na kierunku inżynieria informacji
W programie studiów na tym kierunku przewidziano realizację przedmiotów kształcenia ogólnego i podstawowego o charakterze teoretycznym i metodologicznym oraz kształcenia kierunkowego w zakresie między innymi: źródeł danych i informacji oraz metod ich pozyskiwania, systemów baz danych i systemów IT, modelowania danych i informacji, bezpieczeństwa informacji.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku inżynieria informacji
Zasady rekrutacji należy sprawdzać na stronie internetowej uczelni realizującej studia.
Perspektywy pracy po kierunku inżynieria informacji
Po ukończeniu inżynierii informacji absolwenci mają szerokie możliwości zatrudnienia i są przygotowani do pracy na stanowiskach: brokera informacji, analityka informacji, specjalisty zarządzania informacją, specjalisty ochrony informacji niejawnych, analityka biznesowego, specjalista do spraw logistyki transportu, organizatora transportu drogowego. Mogą pracować w firmach zajmujących się zintegrowanym pozyskiwaniem, przetwarzaniem i zarządzeniem informacją, agencjach wywiadowczych,centrach zarządzania kryzysowego, służbach publicznych zajmujących się zaawansowanym przetwarzaniem informacji, np. policja; straż pożarna; centra zarządzania kryzysowego, firmach konsultingowych i doradczych, pionach zaplecza informacyjnego jednostek administracji samorządowej i rządowej, pionach logistyki transportu jednostek administracji samorządowej i rządowej.
Opinie o kierunku inżynieria informacji
Studia są odpowiedzią na szybki wzrost zasobów informacyjnych w przestrzeni publicznej. Kierunek ma na celu wykształcić profesjonalnych inżynierów, architektów informacji.