Logopedia z audiologią
Dobry logopeda jest wyczulony na wszystkie błędy w artykulacji, nieodpowiednie akcenty czy pojawiające się w mowie zaciągnięcia. Po co? Odpowiedź jest prosta - bo sposób mówienia wpływa nie tylko na jakość komunikacji, ale też na wizerunek i postrzeganie danej osoby.
Logopedzi od lat należą do specjalistów potrzebnych i rozchwytywanych w każdym zakątku Polski. Uczelnie oferują kilka różnych rodzajów studiów logopedycznych. Jednym z nich jest właśnie Logopedia z audiologią - to kierunek, który pozwala uzyskać wiedzę na temat przyczyn powstawania wad wymowy i sposobów ich usuwania oraz umiejętności diagnozowania i prowadzenia terapii zaburzeń mowy.
Studia przygotowują również do pracy z osobami z zaburzeniami słuchu - audiologia poszerza wiedzę w zakresie usprawniania mowy osób ze znacznymi i głębokimi zaburzeniami słuchu oraz z centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego.
Dla kogo studia na kierunku logopedia z audiologią
To studia dla osób, które umieją pracować z ludźmi, posiadają cierpliwość oraz nienaganną wymowę.
Program kształcenia na kierunku logopedia z audiologią
Program logopedii z audiologią można w skrócie podzielić na trzy części:
- grupa treści podstawowych (teoria zaburzeń mowy, anatomia narządów mowy, głosu i słuchu, neurologia z elementami pediatrii, psychiatria z elementami geriatrii, elementy ortodoncji, fonologia i fonetyka artykulacyjna, językoznawcze podstawy logopedii, praktyczna stylistyka, psycholingwistyka, neuropsychologia, pedagogika ogólna, psychologia ogólna)
- specjalność główna – logopedia (kształtowanie się i rozwój mowy dziecka, zaburzenia komunikacji językowej – dyslalia, alalia, dyzartria, afazja i oligofazja, zaburzenia płynności mówienia – jąkanie, zaburzenia mowy w demencji, surdologopedia, trudności w czytaniu i pisaniu, specyficzne zaburzenia rozwoju języka, emisja głosu, technika mówienia)
- specjalność dodatkowa - audiologia (akustyka mowy z elementami psychoakustyki, foniatria, otoneurologia, patologia i diagnostyka narządu słuchu, metodyka audiofonologii, diagnostyka przesiewowa i protezowanie słuchu).
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku logopedia z audiologią
Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników przede wszystkim z języka polskiego, ale też przedmiotów takich jak matematyka, biologia, fizyka lub fizyka z astronomią.
Ponadto kandydatów obowiązuje sprawdzian predyspozycji obejmujący m.in. próby oceniające wymowę. Kryteria oceny predyspozycji zawodowych dotyczą aspektów takich jak wymowa w wypowiedziach i w czytaniu, kultura języka, zdolności interakcyjne oraz motywacja do podjęcia studiów. Dokładne wytyczne egzaminów można znaleźć na stronach uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku logopedia z audiologią
Osoby z wykształceniem logopedycznym i audiologicznym mogą pracować przede wszystkim w placówkach oświatowych (przedszkolach, szkołach podstawowych) oraz w placówkach służby zdrowia typu ambulatoryjnego (poradnie logopedyczne, poradnie audiologiczne, foniatryczne czy otolaryngologiczne).
Opinie o kierunku logopedia z audiologią