Projektowanie graficzne
Nie ma nowoczesnego marketingu bez umiejętności tworzenia znaków graficznych. Loga, grafiki i infografiki, layout stron www - to podstawa prowadzenia jakiejkolwiek firmy. A kto zapewni najlepszą identyfikację wizualną, jeśli nie sprawny grafik-projektant?
Studia na kierunku Projektowanie graficzne oferują szerokie spektrum zagadnień związanych z grafiką: aplikacje internetowe, animacja 3D, projektowanie gier, film animowany, ilustracja, grafika narracyjna, komunikacja wizualna... Ważnym aspektem w procesie dydaktycznym na projektowaniu graficznym jest zachowanie równowagi pomiędzy współczesną technologią cyfrową a technikami klasycznymi, manualnymi. Ich świadome wykorzystanie w procesie dydaktycznym oraz twórczym połączone jest z wiedzą teoretyczną z zakresu historii designu.
Do studiów na tym kierunku można podejść zarówno w sposób użytkowy (projektowanie w biznesie), jak i artystyczny.
Ci, którzy wybiorą tę drugą drogę, będą mieli do wyboru takie pracownie specjalistyczne jak:
- Pracownia Podstaw Typografii i DTP
- Pracownia Podstaw Projektowania Graficznego
- Pracownia Projektowania Informacji Wizualnej
- Pracownia Projektowania Plakatu
- Pracownia Grafiki Ilustracyjnej
- Pracownia Projektowanie Grafiki Wydawniczej i Infografiki
- Pracownia Projektowania Krojów Pism i Kaligrafii
- Pracownia Projektowania Grafiki Przestrzennej
- Pracownia Projektowania Grafiki Multimedialnej i Gier
- Pracownia Projektowania UX
- Pracownia Fotografii Reklamowej.
Dla kogo studia na kierunku projektowanie graficzne
To kierunek dla osób uzdolnionych plastycznie, posiadających wyobraźnię przestrzenną i zainteresowanych rozwojem swoich graficznych umiejętności na drodze zawodowej.
Program kształcenia na kierunku projektowanie graficzne
Kształcenie na kierunku koncentruje się przede wszystkim na przedmiotach ściśle związanych z projektowaniem przy użyciu najnowszych programów komputerowych i nowoczesnej bazy dydaktycznej. Studenci opanują szereg umiejętności związanych z edytorstwem i grafiką książki, edytorami rastrowymi i wektorowymi, formami przestrzennymi, grafiką 3D, identyfikacją wizualną, liternictwem i typografią, animacją, przygotowaniem do druku, tworzeniem stron internetowych oraz reklamą.
Tematy podejmowane na kierunku projektowanie graficzne to m.in. projektowanie brandu, grafiki outdoorowej, opakowań, grafika wydawnicza, projektowanie typografii, kaligrafia, a także nowe media: projektowanie aplikacji, gier, witryn, VR i UX. Proces dydaktyczny polega zarówno na samodzielnej realizacji przez studentów projektów, jak również na korektach indywidualnych, ćwiczeniach, warsztatach, wykładach i praktykach zawodowych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku projektowanie graficzne
W przypadku wyboru drogi artystycznej, kandydat na projektowanie graficzne będzie musiał przedstawić autorskie portfolio, zawierające od 10 do 20 prac plastycznych z dziedzin takich jak rysunek, malarstwo, ilustracja, komiks, fotografia, prace projektowe czy grafika warsztatowa.
Perspektywy pracy po kierunku projektowanie graficzne
Graficy-projektanci mogą znaleźć zatrudnienie w biurach projektowych, pracowniach multimedialnych, agencjach reklamowych, drukarniach, studiach telewizyjnych, w firmach zajmujących się wizualizacją projektów, tworzeniem gier komputerowych i serwisów internetowych oraz placówkach upowszechniania kultury. Studia przygotowują również do samodzielnego uprawiania zawodu grafika.