Sztuka współczesna
Studia na kierunku Sztuka współczesna umożliwiają poszerzanie wiedzy akademickiej w zakresie współczesnych zjawisk w sztuce i kulturze oraz wyposażają w umiejętności związane z organizowaniem wystaw i działalnością na polu krytyki sztuki. Studenci uczą się od ekspertów, którzy mają praktyczne doświadczenie w tworzeniu wystaw oraz publikują artykuły poświęcone sztuce współczesnej na łamach czasopism artystycznych.
Są to studia II stopnia w trybie stacjonarnym.
Dla kogo studia na kierunku sztuka współczesna
Studia adresowane są do absolwentów studiów licencjackich lub jednolitych magisterskich. To kierunek dla osób o uzdolnieniach artystycznych, interesujących się sztuką współczesną i organizacją życia artystycznego.
Program kształcenia na kierunku sztuka współczesna
Studia na tym kierunku mają charakter interdyscyplinarny, dlatego w programie znaleźć można nie tylko szerokie spektrum kursów z historii wideo, fotografii, performance, sztuki zaangażowanej społecznie, sztuki (post)internetowej, antropologii, filozofii i socjologii sztuki, ale także zajęcia praktyczne realizowane w ramach warsztatów kuratorskich, redaktorskich i translatoriach. Uwzględniono również przedmioty przygotowujące do pozyskiwania środków finansowych na realizację wydarzeń artystycznych, prawa autorskiego, prawnego i ekonomicznego funkcjonowania instytucji kulturalnych oraz działań promocyjnych w kulturze.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku sztuka współczesna
Postępowanie kwalifikacyjne odbywa się w oparciu o:
- weryfikację ocen na dyplomie ukończenia studiów,
- rozmowę kwalifikacyjną dotycząca zainteresowań kandydata sztuką współczesną i innymi dziedzinami humanistyki oraz motywacji do podjęcia studiów na wybranym kierunku, ewentualnie możliwa będę także prezentacja zrealizowanych już projektów/opublikowanych tekstów dotyczących sztuki współczesnej.
Perspektywy pracy po kierunku sztuka współczesna
Absolwent dysponują szeroką wiedzą humanistyczną oraz umiejętnościami umożliwiającymi realizowanie się zawodowo w roli kuratora oraz krytyka i teoretyka sztuki współczesnej. Znajdzie zatrudnienie w:
- muzeach,
- centrach i galeriach sztuki,
- mediach i prasie specjalistycznej,
- instytucjach zajmujących się organizacją wydarzeń kulturalnych.