Taniec
Taniec to jednocześnie zespół zjawisk ruchowych powstający pod wpływem bodźców emocjonalnych, zazwyczaj skoordynowany z muzyką oraz przejaw kultury związany z określonym środowiskiem i funkcją - taką definicję można znaleźć w wielu podręcznikach. Ale taniec to nie tylko sucha definicja…
W trakcie studiów studenci poznają podstawy wiedzy o muzyce, formach muzycznych w kontekście historycznym, kompozycji muzyki, wiadomości z zakresu: rytmiki, kostiumologii, scenografii, choreografii, sztuki aktorskiej, fitness, gimnastyczno - akrobatycznych podstawy tańca, zarządzania sztuką i kulturą.
Taniec to ruch, a więc główną rolę odgrywać będą zajęcia praktyczne podczas których każdy rozwinie swój talent taneczno-choreograficzny pod patronatem znanych tancerzy, choreografów czy reżyserów.
Specjalności oferowane na kierunku taniec:
- tancerz - choreograf
- pedagogiką tańca
- pedagogika baletowa
- taniec współczesny
- choreografia
- aktor teatru tańca.
Absolwent kierunku Taniec po osiągnięciu zakładanych efektów kształcenia w trakcie trzech lat studiów, otrzymuje tytuł zawodowy licencjata. W zależności od wybranej specjalności, np. pedagogika baletowa, student dodatkowo otrzymuje uprawnienia pedagogiczne.
Dla kogo studia na kierunku taniec
Kierunek studiów adresowany jest do osób tańczących w formacjach tańca nowoczesnego, towarzyskiego, zespołach pieśni i tańca, teatrach tańca, uprawiających gimnastykę artystyczną, taniec na lodzie, którzy ukończyli szkoły baletowe i ogniska baletowe, a także prowadzących zajęcia taneczne, kulturotwórcze i artystyczne oraz osób mających zdolności taneczne, choreograficzne i pedagogiczne.
Program kształcenia na kierunku taniec
Przykładowe przedmioty w programie studiów:
- kompozycja tańca
- analiza muzyczno-ruchowa
- techniki tańca współczesnego z teorią
- technika jazzowa z teorią
- historia tańca
- teoria i notacja tańca
- podstawy biomechaniki tańca
- historia muzyki z literaturą
- analiza dzieła choreograficznego
- wiedza o widowisku teatralnym
- choreoterapia
- antropologia tańca
- zarządzanie kulturą i fundrising
- Labanowska analiza ruchu
- reżyseria ruchu scenicznego.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku taniec
Podczas rekrutacji pod uwagę brane są umiejętności kandydata. Każdy z nich musi przejść praktyczny sprawdzian z kreatywności ruchowej. W zależności od uczelni, przyjmowane są różne zakresy form tańca na sprawdzianie.
Wybierając konkretną uczelnię zawsze należy wcześniej sprawdzić szczegółowe wymogi kwalifikacyjne obowiązujące w danym roku.
Perspektywy pracy po kierunku taniec
Po ukończeniu kierunku taniec absolwent może pracować jako choreograf lub tancerz w teatrach tańca, zespołach tanecznych, teatrach muzycznych i musicalowych w kraju i za granicą. Może również zostać pedagogiem tańca w szkołach tańca, ogniskach i szkołach baletowych, w placówkach kulturalno-oświatowych i oświatowo-wychowawczych.
Opinie o kierunku taniec
Przekonajcie się, że warto studiować Taniec! Poniżej znajduje się film, w którym poruszane są różne kwestie związane z tymi studiami.