Technologie wodorowe i elektromobilność
Technologie wodorowe i elektromobilność to unikatowa propozycja, gwarantująca wykształcenie w nowoczesnej, rozwojowej dziedzinie.
Kształcenie realizowane jest na trzech wydziałach. Studenci poznają zasady projektowania i implementacji instalacji oraz układów do produkcji i magazynowania wodoru. Dowiedzą się, jak działają układy sterowania, elementy pomiarowe i wykonawcze automatyki, sterowników i sieci komputerowych.
Absolwent będzie posiadał wiedzę specjalistyczną w zakresie projektowania, budowy oraz diagnostyki przekształtników energoelektronicznych, projektowania układów sterujących napędami elektrycznymi dla samochodów elektrycznych i pojazdów trakcyjnych, utrzymania magazynów energii elektrycznej, prostowników dedykowanych do baterii elektrochemicznych oraz stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Studia przybliżą technologie przyszłości, słuchacze zdobędą doświadczenie podczas praktyk zawodowych i staży w polskich firmach z branży produkcji energii i ekologicznego transportu.
Kierunek realizowany jest na poziomie pierwszego stopnia, absolwenci uzyskują tytuł inżyniera.
Dla kogo studia na kierunku technologie wodorowe i elektromobilność
Kierunek ten to dobry wybór dla osób o predyspozycjach technicznych, łatwości nauki przedmiotów ścisłych. To odpowiednia ścieżka kształcenia dla nowoczesnych inżynierów XXI wieku, kandydatów zainteresowanych współczesnymi technologiami wykorzystującymi nowe źródła energii.
Program kształcenia na kierunku technologie wodorowe i elektromobilność
Wybrane przedmioty w programie studiów: podstawy elektrotechniki, podstawy inżynierii materiałowej, elektrochemia techniczna, metody magazynowania energii, metrologia, elektrochemiczne źródła energii, elektromobilność, energoelektronika, napęd elektryczny, ogniwa paliwowe i elektrolizery niskotemperaturowe, sterowniki programowalne, technika wysokich napięć, projektowanie elektrochemicznych systemów energetycznych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku technologie wodorowe i elektromobilność
Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników maturalnych z języka polskiego, języka obcego, matematyki oraz fizyki lub chemii.
Perspektywy pracy po kierunku technologie wodorowe i elektromobilność
Absolwenci przygotowani są do pracy przykładowo w:
- zakładach eksploatujących urządzenia technologicznych, łączeniowe, zabezpieczające, sterujące i pomiarowe zasilane energią elektryczną
- firmach działających w obszarze wdrażania i implementacji technologii wodorowych w nowoczesnych magazynach energii w tym na potrzeby elektromobilności
- przedsiębiorstwach projektujących i produkujących prostowniki dedykowane do baterii elektrochemicznych oraz stacje ładowania pojazdów elektrycznych
- zakładach projektujących i produkujących elektrolizery oraz przekształtniki energoelektroniczne
- zakładach zajmujących się projektowaniem, uruchamianiem i utrzymywaniem zautomatyzowanych instalacji wodorowych, w tym hybrydowych magazynów energii, instalacji produkcyjnych wytwarzania wodoru oraz komputerowych systemów zarządzania i sterowania obiektami przemysłowymi wysokiego ryzyka z wykorzystaniem rozproszonych systemów sterowania w tym sterowników przemysłowych i komputerów
- firmach projektujących układy sterujące napędami elektrycznymi dla samochodów elektrycznych i pojazdów trakcyjnych.
Opinie o kierunku technologie wodorowe i elektromobilność
Technologie wodorowe i elektromobilność to studia przyszłości. Cywilizacja odchodzi od energii uzyskiwanej z węglowodorów, wodór stanowi dla nich skuteczną alternatywę. Wykorzystanie technologii wodorowych w światowej gospodarce oraz transporcie ma na celu powstrzymanie postępującego efektu cieplarnianego.