Administracja w Opolu
Administracja - studia
Kandydaci na Administrację powinni wyróżniać się zdolnościami organizacyjnymi, umiejętnościami analitycznego myślenia. To studia odpowiednie dla osób dokładnych, uporządkowanych, zdyscyplinowanych, łatwo poruszających się z zmieniających się przepisach prawa.
Administracja - przedmioty na studiach
W programie studiów uniwersyteckich znajdą się przedmioty: historia administracji, instytucje i źródła prawa UE, prawo administracyjne, postępowanie administracyjne, samorząd terytorialny, kontrola w administracji, doktryny polityczno-prawne, protokół dyplomatyczny, e-administracja, prawo i postępowanie podatkowe, prawo konstytucyjne, organizacja i zarządzanie.
Administracja w Opolu – specjalności
W Opolu dostępne są następujące kierunki i specjalności:
Administracja, specjalności:
- administracja usług publicznych
- administracja podatkowa
- obsługa inwestycji w gospodarce
- e-administracja
Administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne, specjalności:
- administracja i finanse samorządowe
- cyberbezpieczeństwo i ochrona danych
- kryminologia i kryminalistyka
- służba celno-skarbowa
- służby mundurowe i bezpieczeństwo państwa
Administracja w Opolu – rekrutacja
Administrację oferują aktualnie trzy uczelnie:
Rekrutacja na UO przebiega w oparciu o wyniki maturalne z języka polskiego, języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: historia, wiedza o społeczeństwie, matematyka, geografia, chemia, biologia lub fizyka.
Na PO punktowanymi przedmiotami jest język obcy oraz fizyka, geografia, historia, informatyka, język polski, matematyka i wos.
Rekrutacja do uczelni niepublicznych odbywa się na podstawie złożenia wymaganych dokumentów. Kandydaci przyjmowanie są według kolejności zgłoszeń, do wyczerpania limitu miejsc.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Administrację możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Administracja w Opolu – perspektywy pracy
Absolwenci pracują przede wszystkim w administracji samorządowej i rządowej. Są zatrudniani w urzędach miast, gmin, starostwach powiatowych, urzędach marszałkowskich, urzędach wojewódzkich, urzędach skarbowych.
Inne miejsca pracy to administracja różnorodnych instytucji, jak choćby:
- sądy i prokuratury
- biura nieruchomości
- prywatne przedsiębiorstwa
- służba zdrowia
- oświata i kultura
- policja, straż pożarna, służba więzienna.
Administracja - opinie
Dowiedz się więcej o studiowaniu Administracji na Politechnice Opolskiej:
Czy warto studiować Administrację?
Choć to bardzo powszechne studia, będące w ofercie wielu uczelni, zapotrzebowanie na wykwalifikowanych administratywistów nie maleje. Wynika to z rozbudowywanej administracji państwowej, ale też rosnącej liczby podmiotów gospodarczych.
Współczesne urzędy potrzebują zarówno urzędników, jak i ekspertów. Specyfika administracji, polegająca na bezpośrednim kontakcie z obywatelem stawia wysokie wymagania zawodowe i etyczne w odniesieniu do jej pracowników. W korpusie urzędniczym doskonale odnajdą się osoby dokładne, dociekliwe, cierpliwe, swobodnie poruszające się w przepisach prawa, łatwo nawiązujące kontakt, uczciwe.
Zarobki po Administracji
Absolwenci administracji mogą zajmować stanowiska w różnorodnych instytucjach czy urzędach. Ich wynagrodzenie będzie więc zróżnicowane zależnie od miejsca zatrudnienia, posiadanego doświadczenia. Według analiz statystycznych mediana wynagrodzeń starszego specjalisty to kwota 4650 zł.
***
Może zainteresują Cię także kierunki:
Administracja i bezpieczeństwo wewnętrze
Administracja i polityka publiczna
Administracja i zarządzanie publiczne
Administracyjno-ekonomiczne studia
Administration in international organization
Prawno-administracyjny kierunek
Poznaj inne kierunki administracyjne
Dowiedz się o studiach prawno-administracyjnych