Administrowanie środowiskiem
Administrowanie środowiskiem to kierunek drugiego stopnia o interdyscyplinarnym charakterze. Łączy w sobie dwa istotne obszary: nauki społeczne oraz przyrodnicze.
Powstanie tego kierunku wiąże się z rosnącymi problemami środowiskowymi współczesnego świata. Studenci uczą się więc jak sprawnie, oszczędnie i zgodnie z prawem gospodarować zasobami środowiska.
Dla kogo studia na kierunku administrowanie środowiskiem
To kierunek dla osób, które chcą w przyszłości zajmować się niezwykle istotnymi dla wszystkich zagadnieniami ochrony środowiska. Najlepiej dla absolwentów kierunków przyrodniczych i geograficznych.
Program kształcenia na kierunku administrowanie środowiskiem
Program kierunku administrowanie środowiskiem obejmują 3 bloki modułów:
- moduły obowiązkowe pozwalają zapoznać się z prawnymi podstawami funkcjonowania administracji jako struktury bezpośrednio zobowiązanej do stosowania instrumentów ochrony środowiska. W ramach tych przedmiotów studenci zdobywają wiedzę w zakresie źródeł prawa, jego wykładni i struktury organów administracji publicznej oraz nabywają umiejętności identyfikacji podstawowych procesów i zjawisk zachodzących w środowisku
- moduły prezentujące narzędzia wspierające realizację celów środowiskowych w przedsiębiorstwach (organizacjach) przez zarządzanie i pozyskiwanie finansowania ich realizacji z uwzględnieniem poszanowania elementów środowiska przyrodniczego (to m.in. prawne i środowiskowe aspekty energetyki czy zasady gospodarowania na obszarach chronionych)
- moduły dyplomowe, które wiążą się bezpośrednio z regulacją prawną i przyrodniczymi aspektami stosowania instrumentów prawa ochrony środowiska.
Studia kończy przygotowanie pracy magisterskiej, będącej rozwiązaniem konkretnego problemu prawno-środowiskowego, pod kierunkiem dwóch promotorów – specjalisty nauk prawnych i specjalisty nauk przyrodniczych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku administrowanie środowiskiem
O przyjęcie na studia z administrowania środowiskiem mogą ubiegać się osoby posiadające dyplom ukończenia dowolnych studiów z tytułem licencjata lub magistra.
Perspektywy pracy po kierunku administrowanie środowiskiem
Absolwenci kierunku administrowanie środowiskiem będą mogli świadczyć zarówno usługi badawcze, jak i realizować projekty w ramach współpracy z podmiotami gospodarczymi. Szerokie kompetencje ułatwią im zdobycie pracy w organach administracji publicznej lub w przemyśle.
Opinie o kierunku administrowanie środowiskiem
„Jestem na administrowaniu środowiskiem i nie żałuję wyboru. Z pracą - to moim zdaniem wiele zależy od szczęścia. Jeśli będzie się kochać to, co się robi, to będzie się w przyszłości dobrym pracownikiem, a tacy są pożądani na rynku pracy”.
Patrycja