Agrotechnologia
Studia inżynierskie na kierunku Agrotechnologia umożliwiają zdobycie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji w zakresie najnowszych rozwiązań technologicznych w rolnictwie.
Innowacyjność tego kierunek polega na połączeniu przyrodniczych podstaw rolnictwa zrównoważonego z elementami współczesnych technologii z agrochemii, agronomii, agrobiznesu, agroinżynierii i agrotroniki.
Ścieżki kształcenia w tym kierunku to trzy obszary:
- pod rolnictwo węglowe (ekoschematyczne),
- pod rolnictwo precyzyjne tzw. inteligentne (4.0)
- pod diagnozowanie stanu upraw i roślin.
Agrotechnologia to kierunek studiów traktujący o zaawansowanych technologiach produkcji roślinnej i zwierzęcej z wykorzystaniem współczesnych zdobyczy nauki uwzględniający trendy Europejskiego Zielonego Ładu. Specjalnie dobrana kadra dydaktyczna to przede wszystkim ludzie z pasją, którzy chcą i potrafią dzielić się wiedzą i umiejętnościami oraz realizują swoje badania w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo na najwyższym poziomie (kategoria A w ewaluacji nauki).
Student agrotechnologii będzie miał duży wpływ na to, czego się chce nauczyć, ponieważ przedmioty specjalistyczne można wybierać i dostosować do własnych potrzeb.
Dla kogo studia na kierunku agrotechnologia
Agrotechnologia pozwoli Ci zdobyć szereg certyfikatów m.in. Certyfikat Kompetencji Pilota BSP (pilota dronów), prawo jazdy na ciągnik. Będziesz miała/miał możliwość poznania zarówno od strony projektowej, wykonawczej, jak i użytkowej zagadnienia mające zastosowanie w najnowocześniejszych systemach produkcyjnych, techniki GPS, programy decyzyjne i doradcze. Poznasz różne aspekty rolnictwa precyzyjnego w konfrontacji z rolnictwem tradycyjnym.
Program kształcenia na kierunku agrotechnologia
W programie studiów znajdą się przedmioty kierunkowe typu:
- Technologie uprawy roślin
- Mapowanie zmienności glebowej
- Rynek maszyn rolniczych i zasady efektywnego ich wykorzystania
- Teoretyczne i praktyczne aspekty pilotażu dronów
Student może wybrać 13 specjalistycznych przedmiotów z 44 przedmiotów zebranych w moduły. Moduły obejmują treści zarówno z nauk biologicznych, geochemicznych, diagnostyki i ochrony roślin, teledetekcji w systemach rolniczych, agrobiznesu i inne.
Na każdym kierunku studiów znajdą się przedmioty podstawowe, np. Botanika i ekologia roślin, Mikrobiologia, Język obcy, Komunikacja interpersonalna i negocjacje, Podstaw przedsiębiorczości.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku agrotechnologia
Należy zadbać o wyniki z pisemnych egzaminów maturalnych z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, języka obcego i matematyki oraz z przedmiotu obowiązkowego lub dodatkowego do wyboru spośród: matematyki, biologii, chemii, fizyki lub fizyki i astronomii i geografii.
Perspektywy pracy po kierunku agrotechnologia
Współczesna produkcja rolnicza to zaawansowana branża wytwarzania dóbr konsumpcyjnych, ale też i usług w branży rolno-spożywczej, w doradztwie i w samym zarządzeniu gospodarstwami rolnymi.
Szacuje się, że rynek pracy w sektorze rolnym, głównie rozwijający się na obszarach wiejskich i małych miast, w który wpisuje się ten kierunek studiów, generuje ponad milion miejsc pracy i poszukuje specjalistów uzbrojonych w wiedzę agrotechnologiczną.
Jako absolwent nie musisz się obawiać o przyszłe źródło dochodu. Najczęściej pracę znajdziesz jako agronom/ zarządca/ właściciel zdolny do prowadzenia gospodarstwa rolnego, doradca szkoleniowy w ośrodkach oraz w firmach z branży rolniczej, przedstawiciel handlowy w zakresie produktów „agro”, specjalista od technologii w uprawie, ochronie roślin i obrocie płodami rolnymi, specjalista od ubezpieczeń rolniczych i w wielu innych.