Bioinformatyka i biologia systemów (makrokierunek)
Bioinformatyka jest stosunkowo młodą, dynamicznie rozwijającą się dyscypliną, zajmującą się zastosowaniem technik przetwarzania danych w badaniach nad problemami biologicznymi. Bez użycia nowoczesnych metod informatyki i matematyki nie byłyby możliwe choćby takie projekty jak Human Genome Project (program naukowy mający na celu poznanie sekwencji wszystkich komplementarnych par zasad tworzących ludzki genom).
Biegłość z zakresu bioinformatyki stwarza możliwość znalezienia ciekawej pracy między innymi w ośrodkach zajmujących się modelowaniem biologicznym, projektowaniem leków czy analizą danych medycznych.
Studia interdyscyplinarne na kierunku Bioinformatyka i biologia systemów są przyporządkowane do dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych oraz dyscyplin takich jak matematyka, informatyka, nauki biologiczne i fizyczne.
W czasie trwania studiów studenci zdobywają solidne podstawy teoretyczne z różnych obszarów nauk ścisłych i przyrodniczych, od podstaw algebry, analizy matematycznej i teorii gier po mechanikę kwantową i ekologię. Nabywają także ważne umiejętności praktyczne, takie jak programowanie w językach skryptowych i obiektowych, konstruowanie algorytmów, posługiwanie się zaawansowanymi strukturami danych. Dzięki temu znajdują później zatrudnienie jako specjaliści w zakresie metod bioinformatycznych w instytucjach naukowych zajmujących się zarówno naukami biologicznymi, jak i medycznymi czy rolniczymi oraz w firmach komercyjnych o profilu biotechnologicznym czy farmaceutycznym.
Dla kogo studia na kierunku bioinformatyka i biologia systemów (makrokierunek)
Bioinformatyka i biologia systemów to kierunek odpowiedni dla wnikliwych osób z uzdolnieniami w kierunku przedmiotów ścisłych.
Program kształcenia na kierunku bioinformatyka i biologia systemów (makrokierunek)
W czasie trwania studiów studenci zdobywają solidne podstawy teoretyczne z różnych obszarów nauk ścisłych i przyrodniczych, od podstaw algebry, analizy matematycznej i teorii gier po mechanikę kwantową i ekologię. Nabywają także ważne umiejętności praktyczne, takie jak programowanie w językach skryptowych i obiektowych, konstruowanie algorytmów, posługiwanie się zaawansowanymi strukturami danych.
Program studiów drugiego stopnia na Bioinformatyce i biologii systemów jest bardzo elastyczny. W ofercie dydaktycznej, oprócz przedmiotów obowiązkowych, znajdują się przedmioty rozszerzające wiedzę i przedstawiające aktualny stan badań w wybranym zakresie, ale także przedmioty uzupełniające, umożliwiające studentom, którzy na studiach I stopnia nie studiowali bioinformatyki, uzupełnienie podstaw informatycznych, biologicznych lub matematycznych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku bioinformatyka i biologia systemów (makrokierunek)
Przy rekrutacji na studia pierwszego stopnia odgrywają rolę zarówno przedmioty obowiązkowe na maturze (język polski, matematyka, język obcy), jak i przedmioty wybrane przez kandydata na poziomie rozszerzonym: biologia, chemia, fizyka, informatyka oraz matematyka.
Perspektywy pracy po kierunku bioinformatyka i biologia systemów (makrokierunek)
Bioinformatyka i biologia systemów to kierunek charakteryzujący się dynamicznym rozwojem. Póki co, ze względu na jego krótką historię, absolwenci bioinformatyki na całym świecie zazwyczaj wybierają ścieżkę kariery naukowej. Część z nich znajduje zatrudnienie w nowopowstających firmach świadczących usługi bioinformatyczne, część przenosi się do laboratoriów diagnostycznych. Będąc na styku wielu dziedzin, mają dużo większe pole manewru jeśli chodzi o znalezienie pracy, niż ich wąsko wyspecjalizowani koledzy.
Opinie o kierunku bioinformatyka i biologia systemów (makrokierunek)
„Ja studiuję drugi rok teraz. Jestem zadowolona, przedmioty są ciekawe, kierunek sam w sobie jest bardzo kameralny - kilkanaście osób na roku.
Kilka osób godzi te studia z drugim kierunkiem, minusem jest brak elastyczności planu - jest jedną grupa ćwiczeniowo-wykładowa. Wymagające mogą być, jeśli nie masz jakiegoś przygotowania matematyczno-informatycznego, wtedy trochę pracy trzeba poświęcić, a matmy jest dosyć dużo”.