Ekonomika obronności
Absolwent studiów pierwszego stopnia na kierunku Ekonomika obronności będzie posiadać podstawową wiedzę teoretyczną z zakresu ekonomii, zarządzania i nauk obronnych oraz umiejętności praktyczne pozwalające na rozpoznawanie i rozwiązywanie problemów na średnich szczeblach kierowania i zarządzania w strukturach systemu obronnego państwa.
Będzie specjalistą w zakresie gospodarowania zasobami finansowymi, ludzkimi i materialnymi w gospodarce narodowej, a w szczególności w przemyśle zbrojeniowym i innych ogniwach systemu obronnego zarówno militarnych jak i pozamilitarnych.
Absolwent kierunku będzie znać język angielski na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiadać umiejętności posługiwania się w tym języku terminologią z zakresu ekonomiki obronności i zarządzania. Będzie posiadać umiejętności pracy w zespole, a także niezbędną wiedzę do podjęcia kształcenia na studiach drugiego stopnia oraz umiejętności samodzielnego uczenia się i aktualizowania wiedzy.
Dla kogo studia na kierunku ekonomika obronności
To propozycja dla osób zainteresowanych kwestiami obronności kraju, jednocześnie posiadających predyspozycje biznesowe: kandydatów kreatywnych, przedsiębiorczych, dobrych finansistów.
Program kształcenia na kierunku ekonomika obronności
Kluczowe przedmioty w programie studiów to:
- analiza ekonomiczna przedsiębiorstw,
- rachunkowość,
- statystyka ekonomiczna,
- ekonometria,
- zrządzanie produkcją i usługami w obszarze obronności,
- finansowanie systemu obronnego, infrastruktury obronnej, bezpieczeństwa państwa i bezpieczeństwa publicznego,
- zarządzanie w sytuacjach kryzysowych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku ekonomika obronności
Zasady rekrutacji należy sprawdzać na stronie internetowe uczelni realizującej studia.
Perspektywy pracy po kierunku ekonomika obronności
Posiadając wiedzę i umiejętności stosowania analizy ekonomicznej przedsiębiorstw, rachunkowości, statystyki ekonomicznej, ekonometrii i audytu wewnętrznego absolwent będzie zdolny do rozwiązywania specjalistycznych problemów z zakresu zarządzania produkcją i usługami w obszarze obronności, finansowania systemu obronnego, infrastruktury obronnej, wsparcia przez państwo gospodarza, bezpieczeństwa państwa i bezpieczeństwa publicznego, zarządzania w sytuacjach kryzysowych, programowania i modelowania gospodarczo – obronnego.
Nabyta wiedza oraz umiejętności praktyczne umożliwią mu także prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. Będzie potrafił swobodnie poruszać się w europejskiej przestrzeni społeczno - gospodarczej.
Absolwenci znajdą pracę w przemyśle zbrojeniowym i innych ogniwach systemu obronnego zarówno militarnych jak i pozamilitarnych.
Opinie o kierunku ekonomika obronności
Studia łączą zagadnienia obronności z kwestiami jej organizacji, finansowania, planowania.