Filmoznawstwo i wiedza o mediach audiowizualnych
Kierunek studiów Filmoznawstwo i wiedza o mediach audiowizualnych kształci specjalistów w zakresie filmu i kultury wizualnej.
Wiedza o filmie dostarcza narzędzi niezbędnych do zrozumienia współczesnej kultury i pozwala aktywnie uczestniczyć w jej tworzeniu. Studia rozwijają wrażliwość estetyczną, poszerzają wiedzę z zakresu kultury filmowej oraz uczą świadomego odbioru innych tekstów kultury. Program kształcenia uwzględnia także bezpośredni kontekst kina: telewizję i nowe media. Słuchacze zyskują także wiedzę w zakresie filozofii, wiedzy o teatrze, teorii literatury oraz historii sztuk plastycznych.
Program studiów został opracowany w taki sposób, aby studenci mogli dokonywać wyboru przedmiotów fakultatywnych. Daje to możliwość stworzenia własnej ścieżki kształcenia, która odpowiada zainteresowaniom naukowym studenta oraz jego planom zawodowym.
Na kierunku Filmoznawstwo i wiedza o mediach audiowizualnych dostępne są specjalności:
Scenariopisarstwo - zajęcia obejmują przygotowanie do pracy nad scenariuszami rozmaitych form audiowizualnych (film o tematyce współczesnej, adaptacja filmowa, film historyczny, film dla dzieci, serial telewizyjny, film dokumentalny).
Krytyka - Edukacja - Promocja - zajęcia ukierunkowane są praktycznie i obejmują przygotowanie do wszelkich aktywności związanych z upowszechnianiem kultury filmowej: pracy dziennikarskiej, dystrybucji i promocji filmu, a także edukacji i pracy w instytucjach kultury.
Studia filmoznawcze przygotowują do pracy w zawodach związanych z kulturą filmową i dają możliwość zatrudnienia w instytucjach sektora audiowizualnego. Umożliwiają pracę profesjach takich, jak: scenarzysta (filmu i telewizji), krytyk filmowy, edukator filmowy, animator kultury oraz stanowiska pokrewne.
Dla kogo studia na kierunku filmoznawstwo i wiedza o mediach audiowizualnych
To kierunek odpowiedni dla osób otwartych na nowoczesne technologie, zainteresowanych filmem dawnym i współczesnym, kandydatów kreatywnych.
Program kształcenia na kierunku filmoznawstwo i wiedza o mediach audiowizualnych
Przykładowe przedmioty w procesie kształcenia:
- Filmowe środki stylistyczne
- Fotografia: historia i estetyka
- Organizacja kultury filmowej
- Historia filmu światowego
- Historia filmu polskiego
- Dokument filmowy
- Modele filmu animowanego
- Telewizja w systemie komunikowania
- kino XXI wieku
Studenci wszystkich specjalności biorą udział w zajęciach praktycznych z warsztatu filmowego oraz aspektów produkcji filmowej.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku filmoznawstwo i wiedza o mediach audiowizualnych
Na maturze powinieneś zdawać przedmioty z grupy: język polski, język obcy nowożytny, historia, historia sztuki, WOS, język łaciński i kultura antyczna, historia muzyki, filozofia.
Perspektywy pracy po kierunku filmoznawstwo i wiedza o mediach audiowizualnych
Potencjalne miejsca pracy wiążą się z telewizją, nowymi mediami, produkcją filmową.
Możesz pracować jako scenarzysta, krytyk filmowy, animator kultury.