Germanistyka stosowana
Germanistyka stosowana to studia II stopnia trwające 4 semestry i kończące się uzyskaniem tytułu magistra germanistyki stosowanej, Uniwersytet Wrocławski oferuje je w formie stacjonarnej i zaocznej. Są przeznaczone nie tylko dla absolwentów filologii germańskiej, ale także dla wszystkich, którzy posiadają znajomość języka niemieckiego na poziomie co najmniej C1.
W trakcie studiów zdobędziesz pogłębioną wiedzę z zakresu językoznawstwa, literaturoznawstwa, komunikacji i kultury krajów niemieckojęzycznych. Masz możliwość rozwinięcia swoich kompetencji językowych do poziomu C2 z języka niemieckiego, a także poznania drugiego języka obcego na poziomie B2+. Zdobędziesz umiejętność świadomego i skutecznego porozumiewania się w środowiskach międzykulturowych – zarówno w przestrzeni publicznej, jak i przede wszystkim zawodowej zgodnie z wyborem jednej z dwóch oferowanych specjalności:
- Kultura biznesu: język i komunikacja interkulturowa
Specjalność skierowana do tych, którzy zamierzają podjąć pracę w międzynarodowym środowisku zawodowym i zdobyć kompetencje komunikacyjne niezbędne na współczesnym runku pracy.
- Literatura – region – turystyka
Specjalność adresowana do osób zainteresowanych rolą literatury w kreowaniu tożsamości regionalnej i jej zastosowaniem w turystyce, mediach lub reklamie.
Moduł nauczycielski (opcjonalnie)
Studenci studiów stacjonarnych mogą realizować moduł nauczycielski, przygotowujący do pracy w zawodzie nauczyciela języka niemieckiego we wszystkich typach szkół – z uwzględnieniem nowoczesnych metod nauczania oraz w szczególności, elastycznego reagowania na potrzeby uczniów.
Studia w Instytucie Filologii Germańskiej to również możliwość wyjazdów studyjnych do krajów niemieckiego obszaru językowego – Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii -(m. in. ERASMUS+ lub DAAD). Dzięki temu możesz poznać bliżej ich kulturę, zwyczaje oraz poprawić umiejętności językowe, które pomogą Ci na rynku pracy.
Dla kogo studia na kierunku germanistyka stosowana
Studia adresowane są do osób zainteresowanych współczesną kulturą oraz literaturą i historią krajów niemieckojęzycznych, a przede wszystkim rozwijaniem kompetencji językowych. Zdobyte praktyczne kompetencje umożliwiająułatwiają podjęcie pracy w przedsiębiorstwach międzynarodowych jak również w instytucjach kultury i szkolnictwie oraz w sektorze usług i na rynku wydawniczym.
Program kształcenia na kierunku germanistyka stosowana
Kierunek oferuje szeroką ofertę dydaktyczną, uwzględniającą aspekt praktyczny, m.in.:
- zajęcia z praktycznej znajomości języka niemieckiego (docelowo osiągniecie poziomu C2);
- współczesny krajobraz kulturowy i literacki krajów niemieckojęzycznych i Śląska;
- interakcje językowe w różnych obszarach specjalistycznych (logistyka, medycyna, prawo, media i reklama, turystyka, film i teatr, ekonomia i finanse);
- językoznawstwo porównawcze, lingwistyka tekstu i mediów, analiza tekstu i dyskursu.
W ramach specjalności Kultura biznesu: język i komunikacja interkulturowa studenci realizują następujące przedmioty:
- komunikacja praktyczna w obrocie profesjonalnym;
- logistyka, medycyna, prawo, media i reklama, turystyka, film i teatr, ekonomia i finanse;
- etykieta w komunikacji międzykulturowej;
- tekstualność języków specjalistycznych.
W ramach specjalności Literatura – region – turystyka studenci realizują m.in. następujące przedmioty:
- panorama literatury krajów niemieckojęzycznych;
- literatura regionalna;
- literatura i media w przestrzeni kulturowej niemieckiego obszaru językowego;
- turystyka literacka.
W ramach opcjonalnie wybranego modułu nauczycielskiego studenci realizują przedmioty z zakresu psychologii, pedagogiki i metodyki nauczania języka niemieckiego jako obcego przygotowujące do pracy w zawodzie nauczyciela.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku germanistyka stosowana
Na studia przyjmowani są absolwenci studiów licencjackich filologii germańskiej oraz germanistyki na podstawie oceny na dyplomie licencjackim oraz absolwenci innych kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzana jest znajomość języka niemieckiego na poziomie C1 (wg Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego) oraz predyspozycje kandydatów do studiowania na kierunku filologicznym (wiedza, zainteresowania i kompetencje z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa). Rozmowa kwalifikacyjna jest punktowana w skali 0 – 5 punktów, przy czym obejmuje również połówki punktów. Za wynik pozytywny uznaje się uzyskanie minimum 3 punktów.
Przyjęcie na studia odbędzie się na podstawie listy rankingowej sporządzonej na podstawie oceny na dyplomie lub punktów z rozmowy kwalifikacyjnej w ramach ustalonego limitu miejsc.
Perspektywy pracy po kierunku germanistyka stosowana
Połączenie umiejętności językowych i filologicznych z wiedzą specjalistyczną otwiera drzwi do pracy m.in. w:
- firmach międzynarodowych (HR, administracja, PR, finanse),
- branży turystycznej i przewodnickiej,
- instytucjach kultury, edukacji, samorządach i administracji publicznej,
- mediach, wydawnictwach, portalach internetowych,
- szkołach (po ukończeniu modułu nauczycielskiego),
- sektorze usług i doradztwa międzykulturowego,
- w ramach własnej działalności gospodarczej (turystyka, kultura, języki, edukacja).