Inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe
Coraz więcej krajów przekonuje się do stosowania najbezpieczniejszego w historii rodzaju energetyki - siły wiatru. Stąd też potrzeba stworzenia kierunku, który koncentrować się będzie właśnie na morskiej energetyce wiatrowej.
Ale te studia to także inne zagadnienia techniczne - ich studenci zdobywają szeroki pakiet wiedzy z zakresu inżynierii mechanicznej, mechatroniki i innych powiązanych dziedzin. Celem kształcenia jest również rozwijanie umiejętności projektowania i eksploatacji systemów przemysłowych.
Dla kogo studia na kierunku inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe
To kierunek stworzony dla sprawnych inżynierów, którzy chcą znaleźć swoją niszę i uzyskać przyszłościowy zawód związany z dynamicznie rozwijającą się dziedziną energetyki.
Program kształcenia na kierunku inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe
Studenci tego kierunku sprawnie wykorzystują techniki informatyczne w pracach inżynierskich, wspomagając się wiedzą dotyczącą transferu technologii, trendów rozwojowych w przemyśle zarówno lądowym jak i offshore’owym, infrastrukturze i sprzęcie pomiarowym. Uczą się też zawodowego języka angielskiego.
Do pakietu wiedzy uzyskanej podczas studiów należą także podstawy ekonomii i zarządzania, a ponadto znajomość zagadnień z zakresu ochrony środowiska w systemach energetycznych.
Program studiów przewiduje praktykę zawodową, którą studenci odbywają w przedsiębiorstwach przemysłowych, ze szczególnym uwzględnieniem firm produkujących i obsługujących morskie elektrownie wiatrowe.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe
Aby przystąpić do rekrutacji, należy posiadać świadectwo maturalne.
Perspektywy pracy po kierunku inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe
Absolwenci kierunku inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe mogą podejmować pracę zawodową na szerokim rynku przedsiębiorstw bezpośrednio związanych z oceną jakości czy identyfikacją stanu technicznego urządzeń, jak też z szeroko pojętymi obszarami związanymi z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
Mogą też podjąć zatrudnienie w przedsiębiorstwach związanych z szeroko pojętymi systemami produkcyjnymi, energetyką odnawialną, w urzędach administracji państwowej i samorządowej lub w biurach projektowych.