Inżynieria środowiska w Białymstoku
Inżynieria środowiska – studia w Białymstoku
Studiowanie Inżynierii środowiska pozwala uzyskać wiedzę i kompetencje związane z systemami zaopatrzenia w wodę, oczyszczania i odprowadzania ścieków, sieci i instalacji gazowych, a także systemami wentylacji, klimatyzacji, urządzeniami do oczyszczania powietrza i ciepłownictwa.
Studenci uczą się projektowania, wykonawstwa i eksploatacji urządzeń i obiektów technicznych. Poznają zasady badań eksploatacyjnych, pomiarów diagnostycznych oraz przeprowadzania kontroli jakości stosowanych technologii i urządzeń.
Inżynierię środowiska można studiować w Białymstoku na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Inżynieria środowiska – specjalności
Na studiach drugiego stopnia można wybrać:
- wodociągi i kanalizacje
- sieci i systemy sanitarne
- ogrzewnictwo i wentylacja.
Inżynieria środowiska – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się przykładowo: fizyka, hydrologia, geometria wykreślna, mechanika i wytrzymałość materiałów, geodezja, mechanika gruntów i geotechnika, mechanika płynów, materiałoznawstwo instalacyjne, termodynamika techniczna, biologia sanitarna, urządzenia mechaniczne w inżynierii środowiska, technologia wody, podstawy budownictwa komunalnego, hydrotechnicznego i komunikacyjnego, inżynieria elektryczna, gospodarka wodna i ochrona wód, ochrona powietrza, podstawy wodociągów, podstawy ogrzewnictwa, technologie ścieków, melioracje, podstawy kanalizacji, instalacje wewnętrzne, urządzenia do oczyszczania ścieków, gospodarka odpadami.
Inżynieria środowiska – rekrutacja w Białymstoku
Podczas naboru punktowana jest matematyka, język obcy oraz jeden przedmiot wybrany spośród: fizyka, chemia, biologia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię środowiska w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje podobne studia i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria środowiska – praca po studiach
Absolwenci kierunku zatrudniani są przykładowo:
- przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej i sanitarnej,
- instytucjach zajmujących się planowaniem, projektowaniem i realizacją inwestycji z zakresu inżynierii środowiska,
- zakładach wykonawstwa i eksploatacji instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych, sieci i instalacji gazowych, a także systemów centralnego ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji,
- jednostkach administracji publicznej,
- biurach projektowych,
- firmach handlowe.
Czy warto studiować Inżynierię środowiska?
„Inżynieria środowiska jest bardzo interdyscyplinarnym kierunkiem studiów. To studia dla tych wszystkich, którzy chcą wiedzieć, jak różnego rodzaju przedsięwzięcia inżynierskie wpływają na stan równowagi w środowisku. To kierunek dla osób, które interesuje tematyka budownictwa, związana z obiektami infrastrukturalnymi, takimi jak stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, gazownie, ciepłownie, a także z różnego rodzaju instalacjami i sieciami stosowanymi w budownictwie: sanitarnymi, wodociągowymi, kanalizacyjnymi. Osoby zainteresowane tą tematyką mogą podczas studiów w Politechnice Białostockiej zdobyć świetne wykształcenie, pozwalające na dobry start w życiu zawodowym. Interdyscyplinarność inżynierii środowiska pozwala ponadto na szybkie odnalezienie się na rynku pracy, na którym ceni się obecnie bardzo szerokie kompetencje. To jest w dzisiejszych czasach po prostu potrzebne”. – mówi dr inż. Piotr Ofman z Politechniki Białostockiej.
Inżynieria środowiska – opinie
Tak o swoich studiach opowiadają absolwenci Politechniki Białostockiej, Kamil Perkowski: Pracuję w Wodociągach Białostockich, więc studia na inżynierii środowiska pozwalają mi poszerzyć wiedzę, z której korzystam na co dzień. Przyznaję, nie jest łatwo pogodzić studia z pracą, ale mnie się to udaje, głównie dzięki życzliwości kierownictwa i kolegów z przedsiębiorstwa.
Wyzwaniem były dla mnie wszystkie przedmioty teoretyczne, czyli matematyka, fizyka, które są na pierwszym semestrze. Reszta zajęć to sama przyjemność. Projektowanie instalacji, projektowanie sieci, zasady działania stacji uzdatniania wody, oczyszczalni ścieków, materiałoznawstwo – to wszystko są przedmioty, które pojawiają się w dalszym toku studiów. Są bardzo praktyczne, a przez to niezwykle ciekawe i satysfakcjonujące.
***
Może zainteresują Cię również:
Inżynieria i ochrona środowiska
Energetyka i inżynieria środowiska
Inżynieria i monitoring środowiska
Jakość i bezpieczeństwo środowiska
Informatyka w ochronie środowiska
Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu
Poznaj inne kierunki studiów przyrodniczych
Więcej o studiach przyrodniczych
Fot. wb.pb.edu.pl