Kierunek lekarski w Białymstoku
Studia medyczne
Studia medyczne to niewątpliwie jedne z najtrudniejszych. Długie lata wkuwania ogromnych partii materiału przygotowują do niezwykle odpowiedzialnej pracy, za którą wynagrodzenie w pierwszych latach po studiach jest mocno niesatysfakcjonujące. To absolutnie nie zniechęca maturzystów do wybierania tych właśnie studiów, co potwierdzają coroczne statystyki rekrutacyjne na kierunku lekarskim.
Kierunek lekarski studiować można w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Studia trwają 6 lat, po ich ukończeniu absolwenci uzyskują dyplom i tytuł zawodowy lekarza. Po ukończeniu 13-miesięcznego stażu mogą przystąpić do Lekarskiego Egzaminu Końcowego, którego pozytywny wynik uprawnia do podjęcia pracy w zawodzie lekarza, ale też rozpoczęcia wybranej specjalizacji.
Kierunki medyczne - przedmioty na studiach
Na kierunku lekarskim program studiów przewiduje m.in. przedmioty z zakresu: chemii, biologii medycznej, biofizyki, anatomii, fizjologii, patomorfologii, mikrobiologii, immunologii, genetyki klinicznej, higieny i epidemiologii, diagnostyki laboratoryjnej, zdrowia publicznego, psychologii lekarskiej, etyki lekarskiej, farmakologii i toksykologii, chorób wewnętrznych, pediatrii, chirurgii, ginekologii i położnictwa, okulistyki, psychiatrii, onkologii, medycyny rodzinnej, rehabilitacji, chorób zakaźnych, neurologii i neurochirurgii.
Studenci odbywają wiele zajęć praktycznych, po każdym roku przewidziana jest praktyka m.in. z zakresu pielęgniarstwa, ginekologii, pomocy doraźnej, chorób wewnętrznych, pediatrii, chirurgii ogólnej.
VI rok studiów obejmuje praktyczne nauczanie kliniczne z zakresu interny, pediatrii, chirurgii, ginekologii i położnictwa, psychiatrii, medycyny ratunkowej, medycyny rodzinnej i specjalności wybranej przez studenta.
Kierunek lekarski - rekrutacja
Rekrutacja odbywa się w oparciu o wynik uzyskany na maturze z biologii oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: chemia, fizyka, matematyka, wszystkie zdawane na poziomie rozszerzonym.
Szczegółowe zasady rekrutacji na kierunek lekarski w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia medyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Studia medyczne - specjalizacje
Wykaz specjalizacji medycznych, na które prowadzony jest nabór jest corocznie ogłaszany w każdym województwie. To niejednokrotnie moment zderzenia marzeń o konkretnej dziedzinie medycyny z rzeczywistością, gdzie ze względu na ograniczoną ofertę i liczbę miejsc wybór specjalizacji niekoniecznie pokrywa się z wcześniejszymi planami kształcenia.
Praca po studiach medycznych
Absolwenci kierunku lekarskiego mogą pracować w:
- publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej,
- szpitalach,
- przychodniach,
- instytutach naukowo–badawczych,
- ośrodkach badawczo–rozwojowych.
Prowadzą także własne gabinety o profilu zgodnym z wykształceniem.
Czy warto studiować kierunki medyczne?
Studia lekarskie to duży prestiż. Ich ukończenie pozwala wykonywać zawody cieszące się poszanowaniem, gwarantuje pewne zatrudnienie i - po uzyskaniu doświadczenia i renomy - solidne zarobki.
Zobacz więcej o studiach medycznych na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.
Studia medyczne - opinie
Przez studia przebrną wytrwali, pracowici, systematyczni studenci. Przyszła praca będzie wymagała z jednej strony odporności na ludzkie cierpienie, słabości, z drugiej jednak strony empatii, wyrozumiałości, cierpliwości. Lekarz powinien budzić zaufanie, umieć jasno komunikować o stanie zdrowia i planowanym procesie leczenia, być zdecydowanym – od jego decyzji zależy zdrowie i życie pacjenta.
***
Tu znajdziesz więcej informacji o studiach medycznych
Przeczytaj opisy kierunków medycznych
Może zainteresują Cię szczególnie kierunki: