Kultura i sztuka współczesna
Kultura i sztuka współczesna to nowoczesny kierunek drugiego stopnia, dostarczający wiedzę o współczesnych praktykach kulturowych i artystycznych w ścisłym powiązaniu z życiem społecznym.
W programie uwzględniono zagadnienia poświęcone szerokiemu rozumieniu kultury, sztuce współczesnej, kulturze popularnej, dziedzictwu kulturowemu, mniejszościom kulturowym, refleksji postkolonialnej, akademickim praktykom dekolonizacyjnym, studiom nad pamięcią, krytycznej analizie nowoczesności, postmodernistycznym i współczesnym teoriom filozoficznym, literackim i społecznym.
Dla kogo studia na kierunku kultura i sztuka współczesna
To studia dla prawdziwych humanistów, zafascynowanych kulturą, sztuką i przemianami na świecie.
Program kształcenia na kierunku kultura i sztuka współczesna
W programie studiów zawarto dziewięć modułów zajęciowych:
- nowoczesność
- pamięci / tożsamości / historie
- systemy organizacji kultury
- praktykowanie teorii
- kultury aktywizmu
- kuratorstwo i promocja sztuki
- przemysły kultury
- współczesna kultura artystyczna
- obserwatorium kultury.
W ramach każdego modułu oferowane są każdorazowo 4 propozycje przedmiotów, z których studenci wybierają 2, w największym stopniu odpowiadające ich zainteresowaniom i planom zawodowym. Dzięki swobodzie wyboru przedmiotów można samodzielnie tworzyć ścieżki tematyczne, pozwalające np. skupić się na narracyjnych, wizualnych lub performatywnych aspektach kultury współczesnej.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku kultura i sztuka współczesna
Rekrutacja na kulturę i sztukę współczesną jest otwarta dla absolwentów studiów licencjackich oraz magisterskich wszystkich kierunków.
Perspektywy pracy po kierunku kultura i sztuka współczesna
Absolwenci kierunku są przygotowani do podjęcia pracy w sektorze kultury oraz branży kreatywnej. Mogą zajmować się public relations, pracować w agencjach kreatywnych, organizować wydarzenia kulturalne i działać w szeroko pojętym obszarze animacji i edukacji kulturalnej.