Prawo i finanse w biznesie
Studia na kierunku Prawo i finanse w biznesie mają na celu wyposażyć studenta w bogaty zestaw wiedzy, umiejętności i kompetencji z zakresu nauk społecznych, pożądanych przez pracodawców: prawa i finansów oraz zarządzania.
Absolwent kierunku Prawo i finanse w biznesie, dzięki wiedzy z zakresu prawnego otoczenia biznesu, a także finansowych i ekonomicznych uwarunkowań działalności gospodarczej, będzie przygotowany do prowadzenia własnej firmy oraz pełnienia funkcji menedżerskich w firmach i instytucjach.
Do wyboru student ma następujące moduły specjalności:
- Prawo w przedsiębiorstwie oraz Finanse w przedsiębiorstwie
- Prawo podatkowe oraz Finanse i podatki.
Prawo w przedsiębiorstwie
Celem specjalności jest kształtowanie umiejętności wykorzystania wiedzy prawniczej w praktyce zarządzania organizacją. Specjalność przygotuje z zakresu wiedzy prawniczej stanowiącej istotny aspekt zarządzania organizacją. Umiejętność sporządzania umów, znajomość przepisów kodeksu spółek handlowych, kwestii restrukturyzacji bądź likwidacji przedsiębiorstwa, to tylko niektóre z ważnych zagadnień podejmowanych podczas zajęć specjalnościowych. Znajomość przepisów prawa jest niezbędna w prowadzeniu każdej działalności gospodarczej.
Prawo w przedsiębiorstwie przygotowuje do pracy we wszelkiego typu organizacjach o różnym charakterze: firmach, instytucjach, NGOs. Specjalność umożliwi podjęcie pracy na stanowiskach zarządzających w różnych jednostkach gospodarczych, szczególnie tych, w których niezbędne jest częste i praktyczne posługiwanie się przepisami prawnymi.
- interpretacji przepisów prawa,
- sporządzania umów w obrocie gospodarczym,
- postępowania przed sądami administracyjnymi,
- prawa spadkowego w działalności gospodarczej,
- restrukturyzacji i likwidacji przedsiębiorstwa.
Finanse w przedsiębiorstwie
Specjalność uczy podejścia do zarządzania finansami w oparciu o najnowszą wiedzę i przygotowuje do sprawnego posługiwania się instrumentami finansowymi. Studenci zostaną dobrze przy-gotowani do samodzielnego zarządzania aspektami finansowego wymiaru działalności przedsiębiorstwa oraz formułowania i realizacji strategii finansowej.
Specjalność Finanse w przedsiębiorstwie przygotowuje do objęcia stanowisk każdego szczebla w strukturach administracyjnych firm, banków, instytucji, urzędów rządowych i samorządowych, a także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
- amortyzacji podatkowej,
- podstaw VAT,
- podstaw rachunku efektywności inwestycji,
- podatków dochodowych PIT i CIT w firmie.
Prawo podatkowe
Studia wyposażą studenta w szeroką wiedzę z zakresu prawa podatkowego i jego zastosowania w pracy specjalisty, menedżera, przedsiębiorcy, urzędnika, doradcy.
Absolwenci specjalności będą wysoko cenionymi na rynku pracy specjalistami posiadającymi umiejętności niezbędne do prawidłowego stosowania i interpretacji prawa podatkowego. Będą mogli poszukiwać pracy w biurach doradztwa podatkowego, w organach skarbowych i podatkowych oraz jako pracownicy działów podatkowych, księgowych i finansowych podmiotów gospodarczych.
- zasad prowadzenia ksiąg podatkowych,
- sporządzania pism w sprawach podatkowych,
- podstaw prawnych wykonywania zawodu doradcy podatkowego,
- postępowania przed sądami administracyjnymi,
- podatków i opłat lokalnych.
Finanse i podatki
Specjalność wychodzi naprzeciw potrzebom praktyki gospodarczej. Pozwala poznać i zrozumieć podatki i system podatkowy. To wyjątkowa możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności z dwóch cenionych przez pracodawców zakresów: finansów i podatków. Studenci poznają zagadnienia dotyczące podatku VAT, świadczeń pozapłacowych, nauczą się zarządzać kosztami.
Znajomość zagadnień związanych z kwestią finansów i podatków jest niezwykle istotna w zarządzaniu firmą lub instytucją, dlatego pracodawcy doceniają kompetencje w tym zakresie.
Absolwenci będą mieli możliwość zdobycia pracy jako menedżerowie i specjaliści w przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych i usługowych, bankach oraz różnego typu instytucjach świadczących usługi doradztwa finansowego i podatkowego.
- podatku VAT w transakcjach gospodarczych,
- opodatkowania świadczeń pozapłacowych,
- zarządzania kosztami podatkowymi,
- opodatkowania operacji gospodarczych.
Dla kogo studia na kierunku prawo i finanse w biznesie
Program kształcenia na kierunku prawo i finanse w biznesie
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku prawo i finanse w biznesie
Perspektywy pracy po kierunku prawo i finanse w biznesie
Po ukończeniu studiów absolwent będzie mógł realizować swoje ambicje zawodowe w:
- biurach doradztwa finansowego, podatkowego, inwestycyjnego, prawnego,
- firmach konsultingowych,
- działach finansowych, kadrach, HR,
- jednostkach administracji rządowej i samorządowej,
- bankach, urzędach skarbowych i celno-skarbowych