Rachunkowość
Rachunkowość to studia kształcące specjalistów średniego szczebla, posiadających wiedzę o zasadach i metodach rachunkowości. W odróżnieniu od kierunku finanse i rachunkowość, zarówno programy studiów, jak i charakter zajęć i praktyk zawodowych, są nastawione przede wszystkim na przyswajanie praktycznej wiedzy z zakresu rachunkowości ze szczególnym uwzględnieniem aspektu podatków oraz ubezpieczeń społecznych.
Absolwenci kierunku rachunkowość uzyskują wiedzę o formach prowadzenia ewidencji gospodarczej, podstawach prawnych działalności gospodarczej, zasadach sporządzania i analizy sprawozdań finansowych oraz elementarną wiedzę na temat rachunkowości zarządczej/controllingu w przedsiębiorstwie. Praktyki zawodowe odbywane w toku studiów pozwolą na weryfikację uzyskanej wiedzy z zakresu prowadzenia rachunkowości różnych podmiotów gospodarczych.
Dla kogo studia na kierunku rachunkowość
To studia dla osób cierpliwych i wytrwałych, wykazujących dużą sprawność w dziedzinie matematyki.
Program kształcenia na kierunku rachunkowość
Wybrane przedmioty realizowane w trakcie studiów to:
- finanse przedsiębiorstw
- prawo podatkowe
- rachunkowość finansowa
- narzędzia informatyczne w finansach i rachunkowości
- sporządzanie i analiza sprawozdań finansowych
- system finansowo-księgowy
- podstawy rachunkowości zarządczej/controllingu
- rachunkowość a podatki.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku rachunkowość
Najlepiej punktowanym przedmiotem podczas rekrutacji na rachunkowość jest język obcy. Dobrze punktowane są także: matematyka, geografia, historia, WOS oraz informatyka.
Perspektywy pracy po kierunku rachunkowość
Absolwenci rachunkowości są przygotowani do podjęcia pracy w:
- biurach rachunkowych
- biurach doradztwa podatkowego
- firmach BPO
- firmach audytorskich
- działach księgowości
- działach controllingu.
Przeznaczone dla nich stanowiska to między innymi specjalista ds. rachunkowości finansowej, specjalista ds. rachunkowości podatkowej, specjalista ds. rachunkowości zarządczej, doradca podatkowy, samodzielny księgowy, asystent dyrektora finansowego.