Socjologia interwencji społecznych
Kierunek Socjologia interwencji społecznych porusza kwestie polityk publicznych - traktuje o zagadnieniach takich jak wsparcie socjalne, rynek pracy, równouprawnienie, kwestie zdrowotne, edukacyjne czy rozwojowo-gospodarcze.
To interdyscyplinarny kierunek studiów zaprojektowany z myślą o tych, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę socjologiczną i nabyć umiejętności prowadzenia badań publiczno-społecznych. Daje on studentom wgląd w procesy zarządzania programami interwencyjnymi oraz przebieg wdrażania rozwiązań społeczno-organizacyjnych.
Dla kogo studia na kierunku socjologia interwencji społecznych
To kierunek stworzony z myślą o studentach kontaktowych, ciekawych świata, relacji międzyludzkich i zachodzących dookoła nas zjawisk społecznych. Spodoba się tym osobom, które nie chcą wiedzowo ograniczać się jedynie do podstaw socjologicznych, a za cel obierają sobie głębsze zrozumienie realizowanych polityk publicznych oraz ich wpływu na życie przeciętnego obywatela.
Program kształcenia na kierunku socjologia interwencji społecznych
Program studiów nastawiony jest na wiedzę teoretyczną i zdolności metodologiczne. Studenci nabywają umiejętności prowadzenia szczegółowych analiz zjawisk społecznych w różnorakich kontekstach - z poziomu globalnego, jak i również lokalnego. W sylabusie przewidziane są praktyczne zajęcia badawczo-warsztatowe i współprace z jednostkami partnerskimi. Celem drugiego roku studiów jest realizacja wieloosobowego projektu ze wsparciem organizacji zewnętrznych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku socjologia interwencji społecznych
Aby przystąpić do procesu rekrutacji należy okazać dyplom licencjata, inżyniera bądź magistra w ramach ukończenia dowolnego kierunku studiów. Komisja rekrutacyjna podejmuje decyzję o przyjęciu na studia na podstawie średniej ocen aplikanta, oceny jego pracy dyplomowej i wyniku rozmowy kwalifikacyjnej. Podczas wywiadu kandydat musi wykazać się znajomością najważniejszych zagadnień z dziedziny socjologii, odpowiedniej literatury oraz zdolnością logicznego wypowiadania się i przeprowadzania dogłębnych analiz.
Perspektywy pracy po kierunku socjologia interwencji społecznych
Absolwent socjologii interwencji społecznych znajdzie zatrudnienie w:
- ośrodkach administracji publicznej,
- organizacjach o charakterze międzynarodowym,
- jednostkach samorządu terytorialnego,
- firmach analitycznych,
- przedsiębiorstwach zajmujących się usługami społecznymi,
- wydziałach zdrowotnych, edukacyjnych lub pomocy społecznej,
- ośrodkach badawczo-analitycznych,
- firmach konsultingowych,
- mediach,
- redakcjach.