Studia bliskowschodnie
Bliski Wschód to region, który diametralnie zyskał na znaczeniu w ciągu ostatnich dwóch dekad. Coraz większą rolę odgrywa Izrael, liczne wojny przykuły medialną uwagę większości świata, a na pustyni powstały futurystyczne miasta wieżowców.
W ramach Studiów bliskowschodnich realizowany jest interdyscyplinarny program nauczania, przekazujący studentom wiedzę na temat kultury oraz systemów politycznych, gospodarczych i społecznych funkcjonujących na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce Północnej i Azji Południowo-Zachodniej. Przedmioty specjalności bliskowschodniej obejmują historię i kulturę Bliskiego Wschodu oraz stosunki międzynarodowe i politykę państw regionu. Studenci poznają w szczególności cywilizację muzułmańską, islam, judaizm oraz współczesne społeczeństwa krajów arabskich, Izraela, Turcji i Iranu; nabywają wiedzę o filozofii muzułmańskiej, sztuce, literaturze i kinematografii Bliskiego Wschodu, a także o problemach rozwojowych regionu.
Istotnym elementem kierunku jest nauka języka arabskiego (lub hebrajskiego, jeśli zbierze się wystarczająco liczna grupa zainteresowanych) w wymiarze 540 godzin. Prowadzone są także zajęcia dodatkowe z podstaw języka tureckiego i perskiego.
Dla kogo studia na kierunku studia bliskowschodnie
Studia bliskowschodnie to kierunek dla ludzi otwartych na świat i inne kultury. Dla sprawnych językoznawców i politologów.
Program kształcenia na kierunku studia bliskowschodnie
Program nauczania na studiach bliskowschodnich zakłada takie przedmioty jak:
- środowisko geograficzne Bliskiego Wschodu
- historia społeczno-polityczna współczesnego Izraela
- mniejszości religijne i etniczne na Bliskim Wschodzie
- historia społeczno-polityczna krajów muzułmańskich na Bliskim Wschodzie (VII-XIX wiek)
- wstęp do islamu
- orientalizm
- społeczeństwa Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej
- historia społeczno-polityczna krajów muzułmańskich na Bliskim Wschodzie II (XIX-XX wiek)
- kultury Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej
- problematyka kolonialna w świecie arabskim
- stosunki i organizacje międzynarodowe na Bliskim Wschodzie
- scena polityczna Izraela
- filozofia muzułmańska
- gospodarki Bliskiego Wschodu
- ideologie i doktryny na Bliskim Wschodzie.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku studia bliskowschodnie
Najlepiej punktowanym przedmiotem maturalnym jest język angielski. Dodatkowe punkty można zdobyć z innego języka obcego, geografii lub historii.
Perspektywy pracy po kierunku studia bliskowschodnie
Absolwenci Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu pracują w różnorodnych instytucjach, wśród których można wymienić: środki masowego przekazu, instytucje kultury, wydawnictwa, ambasady, konsulaty, zagraniczne przedsiębiorstwa i korporacje, firmy szkoleniowe, biura podróży i agencje turystyczne, biura tłumaczeń, wojsko, agencje rządowe, organizacje pozarządowe, a także instytuty naukowe i badawcze.
Opinie o kierunku studia bliskowschodnie
„Sam rok temu to studiowałem dziennie, ale zrezygnowałem :) Kierunek TYLKO dla pasjonatów języka/kultury/literatury/historii Bliskiego Wschodu.
Studia są bardzo ciekawe, oczywiście, są mniej lub bardziej fajne przedmioty... ale wiadomości poszerzają horyzonty :) Dużo fajnej wiedzy, do której nie ma na co dzień tak łatwego dostępu :)
Dla mnie trudny okazał się język arabski, może dlatego, że nie uczyłem się systematycznie? W każdym razie ludzie z roku poradzili sobie z sesją, czyli da się przeżyć.
Uczulam na HMBW (historię muzułmańskiego bliskiego wschodu) - strasznie dużo dat i bardzo dużo wiadomości :) Sam język arabski prowadzony w dużym tempie, ucz się systematycznie, żeby się nie pogubić. Pozostałe przedmioty, jak islam, cywilizacja muzułmańska, filozofia czy geografia BW są fajne”.
autor: ezpot, źródło: https://forum.gazeta.pl/forum/w,245,98064632,98064...