Studia polsko‐ukraińskie
Studia polsko - ukraińskie mają charakter interdyscyplinarny i wyposażają w wiedzę z zakresu nauk społecznych i humanistycznych. Dostarczają informacji na temat życia gospodarczego, politycznego, społecznego i kulturalnego Polski i Ukrainy. Program został tak przygotowany, aby studenci zależnie od swoich zainteresowań i planów zawodowych mogli poszerzać wiedzę i zdobywać dodatkowe kwalifikacje. Osoby intersujące się zagadnieniami gospodarczymi i ekonomicznymi, mają możliwość poznania ekosystemów startupowych Polski i Ukrainy, natomiast pasjonaci polityki i stosunków międzynarodowych znajdą w programie przedmioty odnoszące się do geopolityki, tranzycji społeczno - politycznej czy technologii politycznych kształtujących współczesność obu krajów. Duży nacisk kładziony jest także na realizację kursów poświęconych obyczajowości, życiu kulturalnemu i religijnemu. W toku studiów realizowane są również zajęcia z języka ukraińskiego i języka angielskiego oraz kształcenia kompetencji miękkich.
Są to studia I i II stopnia w trybie stacjonarnym.
Dla kogo studia na kierunku studia polsko‐ukraińskie
To kierunek studiów dla osób łatwo uczących się języków obcych, interesujących się historią, polityką i gospodarką Ukrainy, pasjonatów kultury i języka ukraińskiego.
Program kształcenia na kierunku studia polsko‐ukraińskie
W programie studiów znajdziemy takie przedmioty jak:
- Wprowadzenie do stosunków międzynarodowych
- Historia Ukrainy
- Współczesna polityka językowa w Ukrainie
- Ukraina i Polska w systemie stosunków międzynarodowych
- Historia Europy Środkowo – Wschodniej
- Historia filozofii
- Kościół wschodni i zachodni
- Pogranicze jako zjawisko społeczno – polityczne
- Polityka regionalna
- Stosunki polsko – ukraińskie po 1989 roku
- Autokefalia i cerkiew prawosławna w Ukrainie
- Kościół i państwo
- Międzynarodowe stosunki kulturalne
- Efektywna komunikacja w zespole międzynarodowym.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku studia polsko‐ukraińskie
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym na studia I stopnia to:
- geografia,
- historia,
- język angielski,
- język francuski,
- język hiszpański,
- język niemiecki,
- język polski,
- język rosyjski,
- język włoski,
- wiedza o społeczeństwie.
Wybierany jest jeden wynik matury najkorzystniejszy dla kandydata. Jeśli kandydat nie posiada wyniku z danego przedmiotu lub nie posiada wyniku na odpowiednim poziomie, nie uzyskuje z niego punktów. Nie pozbawia go to jednak prawa do udziału w rekrutacji.
O przyjęcia na studia II stopnia mogą ubiegać się osoby posiadające dyplom ukończenia studiów, co najmniej z tytułem licencjata, uzyskany na dowolnym kierunku. Rekrutacja odbywa się na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej dotyczącej motywacji i przygotowania do podjęcia studiów oraz znajomość języka polskiego lub ukraińskiego. Osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów wyższych na studiach polsko-ukraińskich lub kierunkach w zakresie ukrainoznawstwa lub filologii ukraińskiej, uzyskują otrzymują maksymalną liczbę punktów możliwych do zdobycia i są zwolnione z rozmowy kwalifikacyjnej.
Perspektywy pracy po kierunku studia polsko‐ukraińskie
Absolwent tego kierunku to poszukiwany na rynku pracy specjalista, który znajdzie w firmach handlowych lub przedsiębiorstwach działających na rynku ukraińskim, jak również w branży turystycznej, w mediach oraz instytucjach zajmujących się propagowaniem kultury.
Opinie o kierunku studia polsko‐ukraińskie
„Szczęśliwie dla mnie pasję i zdobytą na uczelni wiedzę udaje mi się wykorzystywać w pracy zawodowej. Po ukończeniu ukrainoznawstwa, mimo wysokiego wówczas bezrobocia, nie miałam żadnych kłopotów ze znalezieniem dobrego pracodawcy. Do dziś nie ma nadmiaru specjalistów w tym zakresie.”
„Uważam, że studia ukrainoznawcze otwierają drzwi do wielu aktywności związanych nie tylko z Ukrainą, ale szeroko pojętym Wschodem. Wystarczy mieć dobry pomysł, jak wiedzę teoretyczną uzupełnić o praktyczne umiejętności. Zanim zaczęła się moja przygoda z MSZ, przez kilka lat pracowałam jako pilot wycieczek, oprowadzając grupy turystyczne po Krymie i Ukrainie Zachodniej.”