Turystyka i rekreacja w Białymstoku
Turystyka - studia
Studenci kierunku zdobywają wiedzę niezbędną w profesjonalnym zarządzaniu turystyką, organizowaniu usług turystycznych, przedsięwzięć, eventów.
Kierunek realizowany jest na poziomie pierwszego stopnia, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Turystyka – przedmioty na studiach
Program kształcenia przewiduje m.in. takie przedmioty: psychologia w turystyce, historia architektury i sztuki, podstawy turystyki, teoria i metodyka rekreacji, innowacje w turystyce, ekonomika turystyki i rekreacji, krajoznawstwo, geografia turystyczna, marketing w turystyce, pedagogika czasu wolnego, polityka turystyczna UE, prawo w turystyce i rekreacji, koncepcje rozwoju regionalnego, obsługa ruchu turystycznego, zagospodarowanie turystyczne i rekreacyjne.
Oddzielną grupę stanowią przedmioty specjalnościowe.
Turystyka – specjalizacja
Studenci białostockiej uczelni mogą wybrać:
- gospodarka turystyczna
- przedsiębiorczość turystyczna
Turystyka – rekrutacja
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z matematyki, fizyki i języka obcego. Uwzględniane są punkty zarówno z przedmiotu podstawowego, jak i rozszerzonego.
Brak na świadectwie dojrzałości oceny z poziomu branego pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym nie stanowi przeszkody w przyjęciu kandydata na studia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na kierunki turystyczne możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia turystyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po studiach turystycznych
Absolwenci kierunku pracują przykładowo w:
- biurach podróży
- agencjach turystycznych
- branży hotelowej
- ośrodkach rekreacyjnych
- instytucjach propagujących turystkę
- administracji
- szkolnictwie
Zarobki absolwentów Turystyki
Najwięcej zarabiają menedżerowie, kierownicy, dyrektorzy hoteli.
Wynagrodzenie w przedziale 7000-8000 zł mogą otrzymać instruktorzy narciarstwa, aczkolwiek najczęściej ich praca jest sezonowa.
Pracownicy recepcji w hotelu mogą liczyć na pensję 4000 zł.
Czy warto studiować turystykę?
Sektor turystyczny rozwija się niezwykle dynamicznie. Rosnące oczekiwania klientów wymuszają powstawanie nowych rodzajów turystyki. Zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie obsługi ruchu turystycznego nie maleje, bowiem coraz więcej podróżujemy i aktywnie spędzamy czas.
Turystyka i rekreacje - opinie
"Najważniejsze umiejętności, które studenci zdobywają na studiachpodzielić na dwa rodzaje: pierwsze dotyczą zarządzania przedsiębiorstwem turystycznym, ale także funkcjonowania w takim przedsiębiorstwie. Tu kształcimy i rozwijamy cechy menedżerskie, które pozwalają efektywnie zarządzać zespołem ludzkim, ale także prowadzić swoją własną firmę w branży turystycznej – szeroko rozumianej, bo tu nie chodzi tylko o biura podróży, czy obiekty noclegowe. Mówimy o takich cechach jak sumienność, kompetencje, zdolności językowe, umiejętności komunikacyjne, łatwość nawiązywania kontaktu, znajomość atrakcyjności turystycznej regionu, ale także całego świata. Nasi absolwenci rozwijają je na studiach! Natomiast drugi rodzaj umiejętności odnosi się do kompetencji zarządzania obszarem, czy nawet regionem turystycznym. Te kompetencje są znakomicie wykorzystywane przez osoby, które znajdą zatrudnienie w administracji samorządowej, ale także w organizacjach pozarządowych, które mają związek z zarządzaniem projektami o charakterze turystycznym".
Dr inż. Romuald Ziółkowski, Politechnika Białostocka
***
W ofercie uczelni wiele studiów związanych z turystyką dotyczy jej węższych specjalizacji. Warto zatem rozważyć przykładowo takie kierunki:
Przewodnictwo i pilotaż turystyczny
Krajoznawstwo i turystyka historyczna
Zarządzanie w turystyce i sporcie
Aktywność fizyczna i agroturystyka kwalifikowana
Zobacz inne kierunki turystyczne
Dowiedz się więcej o studiach turystycznych