​Informatyka w Białymstoku

Informatyka to kierunek bardzo popularny, będący nieustająco w czołówce najbardziej obleganych przez kandydatów na studia.


Jak wyglądają studia informatyczne?


Studia na informatyce są dwustopniowe. W zależności od uczelni na etapie I stopnia trwają 3 lub 3,5 roku i kończą się uzyskaniem dyplomu licencjata lub inżyniera. Studia magisterskie można kontynuować na Politechnice Białostockiej lub Uniwersytecie w Białymstoku.

Wybrane przedmioty w programie studiów na kierunku informatyka: algebra liniowa z geometrią analityczną, analiza matematyczna, logika dla informatyków, programowanie obiektowe, wprowadzenie do systemu Linux, matematyka dyskretna, algorytmy i struktury danych, sieci komputerowe, bazy danych, programowanie aplikacji www, systemy operacyjne, zaawansowane techniki programistyczne, bezpieczeństwo sieci komputerowych i inne.

Przedmioty prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń, laboratoriów, specjalistycznych pracowni. Studenci zaliczają też wiele samodzielnych projektów i odbywają obowiązkowe praktyki zawodowe. Większość zajęć ma charakter praktyczny.


Perspektywy pracy po informatyce


Wykwalifikowani informatycy są obecnie najbardziej rozchwytywanymi pracownikami. Intensywny rozwój branży IT powoduje, że solidne wykształcenie gwarantuje dobrze płatną pracę. Specjaliści-informatycy zatrudniani są jako programiści i administratorzy baz danych, administratorzy sieci informatycznych, projektanci systemów komputerowych, aplikacji, analitycy, konsultanci systemów IT, webmasterzy.


Gdzie w Białymstoku można studiować informatykę?


Trzy uczelnie proponują ten kierunek. Zobaczcie ich ofertę, poznajcie zasady rekrutacji i koszty kształcenia:

Politechnika Białostocka, Wydział Informatyki, specjalności na magisterskich studiach II stopnia:

  • informatyka i finanse
  • inteligentne technologie internetowe
  • inżynieria oprogramowania
  • systemy aplikacyjne grafiki i multimediów
  • systemy informatyczne.

Rekrutacja na studia inżynierskie odbywa się na podstawie wyników z przedmiotów zdawanych w części pisemnej.

Semestr studiów niestacjonarnych kosztuje 4000 zł.

Uniwersytet w Białymstoku, Wydział Matematyki i informatyki, tylko studia stacjonarne.

Rekrutacja odbywa się w oparciu o wynik uzyskany na maturze z jednego przedmiotu spośród: fizyka, matematyka, informatyka.

Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku, kierunek informatyka stosowana, specjalności:

  • programowanie JAVA
  • programowanie C#

Rok studiów stacjonarnych kosztuje 7000 zł, niestacjonarnych – 6000 zł.

Popularne jest przekonanie, że zainteresowanie konkretną dziedziną informatyki w połączeniu z samokształceniem, ukończeniem specjalistycznych kursów jest wystarczającą bazą do uzyskania wysokich kwalifikacji. Jednak o przewadze studiów wypowiadają się rekruterzy.

Przeczytajcie, dlaczego warto zainwestować w formalne wykształcenie i jaką wyższość daje ukończenie studiów: