Analiza danych
Otaczający nas świat nieustannie się zmienia, a rozwój technologii przyspiesza z każdym rokiem. Wszechobecna komputeryzacja, informatyzacja i rozwój technologii informacyjnych umożliwia gromadzenie i przetwarzanie ogromnej ilości danych.
Poza licznymi aspektami pozytywnymi tego procesu można zaobserwować również zjawiska negatywne, jak np. powstanie szumu informacyjnego będącego konsekwencją braku selekcji, bądź nieprawidłowej selekcja danych zgromadzonych w zasobach baz danych i szerzej w zasobach Internetu. W tych warunkach coraz trudniej jest wydobywać istotne informacje z punktu widzenia badań naukowych, opracowań dla celów administracji publicznej, czy biznesu.
Konieczne jest zatem kształcenie specjalistów posiadających umiejętności wyszukiwania i selekcjonowania informacji, w tym osób posiadających wiedzę z zakresu statystyki matematycznej oraz umiejętności praktyczne w tworzeniu narzędzi informatycznych z zakresu szeroko pojętej analizy danych.
Z myślą o takich specjalistach powstał jest kierunek studiów Analiza danych. Jest on skierowany do studentów zainteresowanych wykorzystaniem wiedzy teoretycznej z zakresu matematyki i informatyki oraz narzędzi statystycznych i informatycznych w pracy zawodowej, związanej z przetwarzaniem i analizą danych.
Szczególny nacisk w procesie kształcenia położony jest na rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, samodzielnego i zespołowego rozwiązywania problemów o charakterze teoretycznym i praktycznym. Umiejętności te są niezbędne dla każdego specjalisty z zakresu analizy danych w szybko zmieniającym się rynku technologii informacyjnych.
Student pozna podstawy programowania (m.in. C, Python, Java, R, VBA) oraz podstawowe struktury danych i algorytmy uczenia maszynowego. Będzie stosował zwinne metodyki zarządzania projektami w zespołach interdyscyplinarnych.
Program studiów na kierunku Analiza danych zapewnia:
- poznanie podstaw metodologii badań i zdobycie wiedzy teoretycznej umożliwiającej opracowywanie nowych metod badawczych w zakresie analizy danych;
- zdobycie umiejętności wykorzystania wiedzy teoretycznej podczas praktyk studenckich.
Absolwent tego kierunku otrzyma podstawy teoretyczne umożliwiające opracowywanie nowych metod badawczych dla analizy danych i praktyczną znajomość narzędzi i metod projektowania, pozwalających rozwiązywać problemy informatyczne z obszaru zadań inżynierskich.
Zdobędzie wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne z zakresu baz danych, programowania i statystyki. Rozwinie umiejętności interpersonalne, takie jak komunikatywność, umiejętność pracy w zespole oraz umiejętność kierowania zespołem.
Absolwent będzie posiadał umiejętność wizualizacji wyników analiz oraz prezentacji ich przed szerokim gremium.
Dla kogo studia na kierunku analiza danych
To kierunek dedykowany przyszłym analitykom, programistom, ekspertom ds. eksploracji danych, specjalistom z zakresu rozwoju rynku, analitykom biznesowym, itd.
Program kształcenia na kierunku analiza danych
W programie studiów przewidziano przedmioty:
- Środowisko pracy analityka
- Wstęp do informatyki
- Wstęp do programowania
- Arkusze kalkulacyjne
- Matematyka konkretna
- Sukces na rynku pracy
- Architektura systemów komputerowych
- Programowanie podstawowe
- Elementy statystyki opisowej
- Matematyka bankowa
- Podstawy baz danych
- Pakiety statystyczne
- Rachunek prawdopodobieństwa
- Techniki prezentacji
- Aspekty prawne informatyki
- Programowanie arkuszy kalkulacyjnych
- Modele regresji
- Wprowadzenie do analizy danych
- Programowanie baz danych
- Podstawy języka Java
- Eksploracja danych
- Analiza techniczna
- Algorytmy i złożoność
- Inżynieria przetwarzania danych
- Analiza danych w badaniach naukowych
- Analityka biznesowa
- Podstawy przedsiębiorczości i zarządzania
W czasie studiów odbywane są praktyki zawodowe oraz odbywają się lektoraty.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku analiza danych
W procesie rekrutacji pod uwagę brane są wyniki egzaminu z przedmiotów: informatyka, matematyka, fizyka z astronomią, fizyka, język obcy nowożytny, chemia.
Szczegóły dotyczące naboru na studia należy sprawdzać na stronach www uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku analiza danych
Absolwenci tego kierunku będą gotowi do podjęcia zatrudnienia w instytucjach finansowych, instytucjach administracji publicznej i państwowej, naukowo-badawczych, średnich i dużych zakładach produkcyjnych, firmach z branży IT, a także ośrodkach badania opinii publicznej.
Absolwenci będą przygotowani do podjęcia zatrudnienia na stanowiskach takich, jak: analityk danych, statystyk, programista, projektant i programista baz danych, ekspert ds. eksploracji danych, analityk finansowy, specjalista analizy i rozwoju rynku, analityk biznesowy, specjalista do spraw rozwoju biznesu.
Opinie o kierunku analiza danych
Studia na kierunku są odpowiedzią na potrzeby rynku. Postępująca informatyzacja i komputeryzacja powoduje generowanie ogromnych ilości danych i tym samym szumu informacyjnego. Konieczność wyszukiwania wartościowych informacji przesądza o właściwym funkcjonowaniu biznesu, administracji, realizowania badań naukowych.